Türkistan'ın marka kent olma potansiyelinin kent turizmi açısından incelenmesi
Examination of Turkistan's potential to be a brand city in terms of urban tourism
  1. Tez No: 783531
  2. Yazar: ZHULDYZ SARTAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL GARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmelerden yoğun bir şekilde etkilenen turizm, ülke ekonomisine olumlu katkılarının sağlamanın dışında, bir bütün olarak şehirlerin gelişmişlik düzeyini artırmakta ve insanların yaşam standartlarını yükseltmektedir. Çünkü turizm yerel halk ve ziyaretçiler arasında bağ kurulmasını sağlamakta ve kültürü değiştirmektedir. Ayrıca turizm faaliyetlerinin aktif olduğu yerlerde, altyapı ve üstyapı hizmetlerinin tam olarak sağlanması bir zorunluluk olduğu için kentlerin gelişmişlik düzeyi de etkilenmektedir. Kent olmanın bir gereği olan iletişim, ulaşım, sağlık, konaklama tesisleri potansiyeli, kentsel destinasyonlardaki kültürel miras niteliğinde bulunan çekiciliklerin aktif bir şekilde pazarlanması ve tanıtımı ile birleşince; kentler, potansiyel turistik talebin beklentilerinin karşılandığı marka değeri olan turistik destinasyonlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Kentlerin sahip olduğu ayırt edici coğrafi, kültürel ve tarihi özelliklerin ortaya konulduğu kent turizminde ana amaç, kentlerin uluslararası bilinirliklerini artırmak, güçlü bir imaja sahip olarak rekabet üstünlüğü elde etmek ve marka kent haline gelebilmektir. Kentlerin marka değeri kazanmasını sağlayan doğal ve tarihi çekicilikler, folklorik ve kültürel değerler aynı zamanda kentlerin kimliğini de oluşturmaktadır. Türkistan eyaleti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan ilk tarihi eseri olan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, Arslan Baba Türbesi, Rabiya Sultan Begim Türbesi, Heilvet yeraltı mescidi, Kültöbe Yerleşimi gibi kültürel ve tarihi değerlerle; Kazıgurt Dağları, Sayram Ugam Milli Parkı doğal zenginliklerle güçlü bir turizm potansiyeline sahiptir. Bu çalışma tarihi ve kültürel değerler yönünden zengin Türkistan eyaletinin kent turizmi potansiyelini incelemek ve marka kent olma potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu hedef doğrultusunda Türkistan eyaletinde marka kent olma potansiyeli üzerine yerel ve yabancı turistlere anket çalışması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intensively affected by globalization and technological developments, tourism, apart from making positive contributions to the country's economy, increases the development level of cities as a whole and raises the living standards of people. Because tourism provides a bond between local people and visitors and changes the culture. In addition, in places where tourism activities are active, the development level of cities is also affected since it is a necessity to provide infrastructure and superstructure services. When the potential of communication, transportation, health and accommodation facilities, which is a requirement of being a city, is combined with the active marketing and promotion of cultural heritage attractions in urban destinations; Cities appear as touristic destinations with brand value where the expectations of potential touristic demand are met. The main purpose of urban tourism, in which the distinctive geographical, cultural and historical characteristics of cities are revealed, is to increase the international awareness of cities, to gain a competitive advantage by having a strong image and to become a brand city. Natural and historical attractions, folkloric and cultural values that enable cities to gain brand value also form the identity of cities. The province of Turkestan has a strong tourism potential with its cultural and historical values such as mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi, mausoleum of Arystan Bab, mausoleum of Rabiya Sultan Begim, Heilvet underground mosque, Kultobe Settlement, and with natural riches such as Kazıgurt Mountains and Sayram Ugam National Park. This study was carried out in order to examine the urban tourism potential of the Turkestan province, which is rich in historical and cultural values, and to reveal its potential to become a brand city. In line with this goal, a survey study was planned on the potential of being a brand city in the province of Turkestan.