Deri maskların incelenmesi
Examination of leather masks
- Tez No: 871504
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
“Deri maskların İncelenmesi”başlıklı araştırmanın amacı; günümüz deri mask sanatı ürünlerinin geniş bir yelpazede ele alınarak bu alanda çalışma yapan sanatçılar, bu sanatçılara ait çalışmaların kullanılan teknik, malzeme, renk ve kullanım alanları açısından incelenmesidir. Ürünler, sanatçıların internet sitelerinden, çevirimiçi kataloglardan, e-posta yoluyla kendilerinden ve yayınlarda yer alan farklı koleksiyonlarından elde edilmiştir. Günümüzde teknoloji, sosyal medya ve diğer dijital ortamları aktif kullanan, farklı ülkelerde yaşayan deri mask sanatçılarını ve çalışmalarını, tezde yansıtmak için sanatçılara mail yolu ile bilgilendirme yapılmış ve izinleri alınmıştır. Ulaşılan bilgiler toplanarak ürün bilgi formları ve sanatçı bilgi formları hazırlanmıştır. Ürün bilgi formları, teknik, malzeme, kullanım alanı açısından incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın modeli betimsel tarama olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini çeşitli sosyal medya platformlarının (Etsy, Facebook, Instagram) sayfalarından ulaşılan dünyada üretilen deri mask ürünlerini oluşturmaktadır. Örneklem olarak seçilen 100 adet el yapımı deri maskların; ürünün adı, ürünün türü, kullanılan deri türü, renk, teknik, kullanılan gereçler ve kompozisyon özellikleri açısından incelenmiş ve yorumlanmıştır. Tüm veriler doğrultusunda şu sonuçlar elde edilmiştir; incelenen deri maskların form özelliklerinde yarım maskların tercih edildiği tespit edilmiştir. Mask formları incelendiğinde; çeşitli farklılık gösteren masklar, yapısı, kullanım amacı, kullanılan gereç ve renklere göre farklılık göstermektedir. Kullanılan mask formlarının, sanatçının isteğine veya alıcının isteğine göre biçimlendiği saptanmıştır. Tez kapsamında 15 adet özgün çalışma yapılmış ve yapılan bu çalışmalara ait bilgi formları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research titled“Examination of Leather Masks”is to review contemporary leather mask art products in a broad spectrum and to examine the works of artists in this field in terms of the techniques, materials, colors, and areas of use employed. Products were obtained from the artists' websites, online catalogs, directly from the artists via email, and from collections featured in publications. To reflect the works of leather mask artists who actively use technology, social media, and other digital platforms, and who live in different countries, the artists were informed via email and their permissions were obtained for the thesis. The collected information was used to arrange product information forms and artist information forms. The research model has been determined as a descriptive survey. The research universe consists of leather mask products from around the world found on various social media platforms (Etsy, Facebook, Instagram). One hundred handmade leather masks selected as samples have been examined and interpreted in terms of the product name, product type, type of leather used, color, technique, materials used, and composition characteristics. The results based on the data are as follows: It has been determined that half masks are preferred in the form characteristics of the examined leather masks. When examining mask forms, it was found that masks vary in structure, purpose of use, materials, and colors. It was determined that the mask forms are shaped according to the artist's or the buyer's preferences. As part of the thesis, 15 original works were created, and information forms for these works were organized.