Ankara ili merkezinde üretilen deri çantaların incelenmesi
The goal objective of this research is to invertigate the leather bags in the center Ankara variations
- Tez No: 278232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Ankara ili merkezinde üretilen deri çantaları çeşitli özellikler açısından(üretiminde kullanılan teknikler, araç-gereçler, süsleme şekilleri, renkleri, desenleri, kompozisyonları, kullanım amaçları ve çeşitleri)incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda belirtilen Ankara ilindeki deri çanta üreticileri araştırma kapsamına alınmıştır. Bu atölyelerdeki üretilen ürünler incelenmiş ve buralarda çalışan usta ve işçilerle görüşme yapılmıştır. Görüşmede kullanılan anket ve ürün gözlem formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, deri çanta ile uğraşan bireylerin çoğunluğunun ilköğretim mezunu ve erkektir. Deri çanta üreticilerinin çoğunlu bu mesleği baba mesleği olduğu için yapmakta ve bulundukları iş yerlerinde işletme sahibi ve usta olarak çalışmaktadır.Deri çanta işletmelerinde çalışan eleman sayısı çoğunlukla 1-3 kişidir ve bu işte çoğu 1?5 yıldır çalışmaktadır. Deri çanta yapımında çoğunlukla metallerle süsleme, makine dikişiyle birleştirme kullanılmıştır. Süslemede kullanılan desenler çoğunlukla kendi tasarımlarından elde edilmiş, klasik çanta yapılmış, renk olarak siyah kullanılmış ve kullanılan renk modaya göre seçilmiştir. Deri çanta üretiminde model çoğunlukla modaya göre belirlenmiş, tasarımlarda sembolik motif ve kompozisyonlar kullanılmış, deri çantaların tasarımları kendi atölyelerinde yapılmıştır. Ayrıca üreticiler çoğunlukla deri çantaların kaliteli olmasına dikkat etmiştir.Deri çanta üreticilerin aylık geliri çoğunlukla 1.000YTL?10.000YTL'dir. Deri çanta yapımında çoğunlukla solüsyon, sentetik iplik, suni deri kullanılmıştır. Deri çanta tüketicileri çantaları çoğunlukla görünümüne göre seçmiştir.Deri çanta yapımında üreticiler çoğunlukla yurt dışından ülkemize ucuz ve kalitesiz ithalatın fazlalığı gibi güçlüklerle karşılaşmıştır ve karşılaşılan güçlüklerin giderilmesi için İthal malların ülkemize girişinin kısıtlanması önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal objective of this research is to invertigate the leather bags in the center Ankara povince by a variety of features such as the production techniques, equipments, decorative shapes, colors, patterns, composition, purpose and variations.To achieve these objectives specified in the manufacturer of leather bags in Ankara province were taken in the context of research. This workshop has been examined and the products manufactured here have been working in interviewing craftsmen and workers. And products used in opinion polls has been prepared by the researcher observation form. Frequency and percentage analysis of the data obtained were made.Study obtained data was evaluated, with leather case, the majority of primary school graduates and the individuals involved are men. Leather handbags manufacturers the majority of this profession for the profession and father in the workplace where they are working as a business owner and master.Number of staff working in the leather business bag is usually 1-3 people and 1-5 years in this business often works.Mostly metal construction with decorative leather bags, sewing machine was used to combine. Often used in decoration patterns obtained from his own design, made the classic case, the color black used and the colors used are selected according to fashion. According to the model in the production of leather bags often determined fashion, designs and compositions used in the symbolic motif, leather bags are made in the design of their own workshop. Also be sure that the manufacturer often has the quality of leather bags.Leather handbags manufacturers 'monthly income often 1.000YTL-10.000YTL' dir. Mainly in the production of leather bags solution, synthetic fibers, artificial leather are used.Leather bags handbags consumers often view seçmiştir.Deri bag according to the manufacturer in making ou r country from abroad often cheap and of poor quality, such as an excess of imports has faced challenges and difficulties of the costs of goods imported to the entrance to our country has introduced a proposed restriction.