20. yüzyıl kadın modasında pantolon formlarının değişimi üzerine bir araştırma
A research on the change of trousers in 20th century women's fashion
  1. Tez No: 871505
  2. Yazar: ÇİĞDEM USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma 20. Yy.'da kadınların moda kavramı içerisinde pantolon kullanmaya başlaması, pantolon formları ve çeşitlerini kadın silüetine dayandırarak incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında yerli ve yabancı, basılı ve online kaynaklar taranarak, Vogue dergisinin resmî web sitesinden 1900 – 2000 yılları arasındaki yüzyıllık döneme ait kadın giysi fotoğraflarına ulaşılmıştır. Pantolonun kadın modasına toplumsal, sosyal, etnik vb. sebeplerden kaynaklı geç girmesi nedeni ile yüzyılın ilk dönemlerine ait görsellerin sayısı kısıtlıdır. 1900-1910 yılları arasına ait 5 görsel, 1910-1920 yılları arasına ait 11 görsel, 1920- 1930 yılları arasına ait 8 görsel, 1930-1940 yılları arasına ait 7 görsel, 1940-1950 yılları arasına ait 14 görsel, 1950-1960 yılları arasına ait 13 görsel, 1960- 2000 yılları arasına ait her yıl için 4 görsel seçilerek 160 görsele ulaşılmış olup toplam 218 görsel incelenmiştir. Tarama modeline dayalı bu betimsel araştırmada, tasnif (sınıflandırma) tekniği kullanılarak kronolojik olarak düzenlenen belgeler betimsel içerik analizi aşamaları doğrultusunda incelenmiş ve elde edilen veriler 10 yıllık periyotlar halinde sistematik bir şekilde ortaya konulmuştur. Bütün görseller tablolaştırılarak bel formuna, paça formuna, boy ölçüsüne ve model özelliklerine göre incelenmiş; dönemin trendleri, sosyal yaşamı etkileyen savaşları, toplumsal bakış açıları gibi bütün olgular dikkate alınarak yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda genel olarak klasik düz pantolonlar baskın olarak kullanılsa da pantolonların model yelpazesinin çeşitli olduğu bilinmelidir. Bütün dönemler incelendiğinde pantolon formlarını sanayi, teknolojik gelişmeler, dergi televizyon gibi kitle iletişim araçları ve bütün bunların doğurduğu rekabet ortamı moda trendlerini şekillendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the fact that women started to use trousers within the concept of fashion in the 20th century, and the forms and types of trousers based on the female silhouette. Within the scope of the research, local and foreign, printed and online sources were scanned and women's clothing photographs from the century-old period between 1900 and 2000 were accessed from the official website of Vogue magazine. Trousers contribute to women's fashion through social, social, ethnic, etc. The number of images from the early periods of the century is limited due to its late entry due to various reasons. 5 images from 1900-1910, 11 images from 1910-1920, 8 images from 1920-1930, 7 images from 1930-1940, 14 images from 1940- 1950, 1950-1960 By selecting 13 images from 1960-2000 and 4 images from each year between 1960 and 2000, 160 images were reached and a total of 218 images were examined. In this descriptive research based on the scanning model, documents arranged chronologically using the classification technique were examined in line with the stages of descriptive content analysis and the obtained data were systematically presented in 10-year periods. All images were tabulated and examined according to waist form, leg form, height measurement and model features; It was interpreted by taking into account all facts such as the trends of the period, wars affecting social life, and social perspectives. As a result of the study, it should be known that although classic straight trousers are generally used predominantly, the model range of trousers is diverse. When all periods are examined, trouser forms, industry, technological developments, mass media such as magazines and television, and the competitive environment created by all these have shaped fashion trends.