Spor örgütü çalışanlarının spor turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of sports organization employees towards sports tourism and international sports organizations
  1. Tez No: 871511
  2. Yazar: ALİ SERCAN SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ERSİN SİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, spor örgütü çalışanlarının demografik değişkenlere göre spor turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına yönelik tutumlarının incelenmesidir. Spor örgütü çalışanlarının tutumlarını belirlemek için spor örgütü çalışanlarına birincil veri toplama tekniklerinden anket tekniği uygulanmıştır. Spor turizmine yönelik tutumları ölçmek için Kardaş ve Sadık (2018) tarafından“Spor Turizmine Yönelik Tutum Ölçeği (STYTÖ)'', uluslararası organizasyonlara ilişkin tutumları ölçmek için de Aktaş ve Kan (2018) tarafından geliştirilen ”Uluslararası Spor Organizasyonlarına Yönelik Tutum Ölçeği“ kullanılmıştır. Spor örgütlerinde çalışan 441 kişi çalışmaya katılmış olup çeşitli sınırlılıklardan dolayı 403 kullanılabilir veri elde edilmiştir. Ölçekler, içeriği bakımından spor turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına yönelik tutumların organizasyon, kişisel katkı, iş olanağı, ekonomik katkı, olumlu duygu, olumsuz duygu ve davranışsal boyutları boyutları geniş bir bakış açısı ile değerlendirdiği için tercih edilmiştir. Araştırmada ölçek yoluyla elde edilen veriler SPSS 25.0 (Statistical Packages for Social Science) paket programında oluşturulan veri dosyasına aktarılarak çözümlenmiştir. Yapılan normallik testinde dağılımın normal dağılmaması neticesinde non-parametrik testlerden olan Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, ”iş olanağı, kişisel katkı, ekonomik katkı ve organizasyon“ ile ”olumlu duygu, olumsuz duygu ve davranışsal boyut" alt boyutlarında cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir durumu, eğitim durumu, unvan, çalışma süresi ve katılım durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Spor turizmine yönelik tutum ölçeği alt boyutları ile yaş değişkeni arasında 36-50 yaş arası katılımcılar lehine, eğitim durumu değişkeninde lisans ve lisansüstü eğitim mezunları lehine, çalışma süresi 1 yıl ve daha az olanlar ve 5-10 yıl arası çalışanlar lehine anlamlı farklılıklar bulunurken diğer değişkenlerde anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Uluslararası spor organizasyonlarına yönelik tutum ölçeği alt boyutları ile cinsiyet değişkeni arasında kadınlar lehine, yaş değişkeninde 36-50 yaş arası katılımcılar lehine, eğitim durumu değişkeninde önlisans ve lisans mezunları lehine, unvan değişkeninde işçi ve antrenörlerin lehine, katılım durumu değişkeninde ise katılım sağlayanların lehine anlamlı farklılıklar bulunurken diğer değişkenlerde anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır. Çalışmanın, spor örgütü çalışanlarının spor turizmine ve uluslararası spor organizasyonlarına yönelik tutumlarının ortaya konularak literatüre katkı sağlaması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the attitudes of sports organization employees towards sports tourism and international sports organizations according to demographic variables. In order to determine the attitudes of the employees of the sports organization, the survey technique, one of the primary data collection techniques, was applied to the employees of the sports organization. The“Attitude Scale towards Sports Tourism' developed by Kardaş and Sadık (2018) was used to measure attitudes towards sports tourism, and the ”Attitude Scale towards International Sports Organizations“ developed by Aktaş and Kan (2018) was used to measure attitudes towards international organizations. 441 people working in sports organizations participated in the study and 403 usable data were obtained due to various limitations. The scales were preferred in terms of their content because they evaluate the dimensions of organizational, personal contribution, job opportunity, economic contribution, positive emotions, negative emotions and behavioral dimensions of attitudes towards sports tourism and international sports organizations from a broad perspective. In the research, the data obtained through the scale were analyzed by transferring to the data file created in the SPSS 25.0 (Statistical Packages for Social Science) package program. In the normality test, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests, which are among the non-parametric tests, were used as a result of the fact that the distribution was not distributed normally. According to the findings, it has been concluded that there are significant differences according to the variables of gender, age, marital status, income status, educational status, title, working time and participation status in the ”job opportunity, personal contribution, economic contribution and organization“ and ”positive emotion, negative emotion and behavioral dimension" sub-dimensions. There were significant differences between the sub-dimensions of the attitude scale towards sports tourism and the age variable in favor of participants aged 36-50, in favor of undergraduate and graduate education graduates in the educational status variable, those with a working period of 1 year or less and employees aged 5-10 years, while Deci-Decently significant differences were not found in other variables. Deci-decently, there were no significant differences between the variables. There were significant differences between the sub-dimensions of the attitude scale towards international sports organizations and the gender variable in favor of women, the age variable in favor of participants aged 36-50, the educational status variable in favor of associate degree and undergraduate graduates, the title variable in favor of workers and coaches, and the participation status variable in favor of participants, while Deci-Decently significant differences were not found in other variables. It is thought that the study will contribute to the literature by revealing the attitudes of sports organization employees towards sports tourism and international sports organizations.