Proje yönetimi yaklaşımıyla FIFA U-20 Dünya Kupası Türkiye 2013 organizasyon süreci ve kaşılaşılan sorunların analizi
Project management approach to FIFA U20 World Cup 2013 organization process of Turkey and analysis of problems
- Tez No: 389636
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Futbol sektörü, hızla büyüyerek gelişen ve yayılan ekonomik pastada büyük bir paya sahiptir. Uluslararası organizasyonlar, ülkenin tanıtılması, turizme açılması, katılım ve ekonomik etki açısından olağanüstü fırsatlara sahiptir. Yeni ilişkiler kurmak ya da mevcut ilişkileri güçlendirmek ve potansiyeli ülkeye çekmek, sportif uluslararası organizasyonların düzenleyen ülkeye sağladığı diğer yararlardır. FIFA U-20 Dünya Kupası Türkiye'nin spor tarihinde futbol alanında düzenlediği en büyük etkinlik olmuştur. FU20WC'nin organizasyon sürecinin gerçekleşmesi, hem büyük bir dikkat gerektirmekte, hem de kapsamlı bir süreç durumundadır. Bu yüzden FU20WC ya da bunun gibi ulusal projelerin gecikmeden, mevcut kaynaklar kullanılarak tamamlanabilmesi, hata ve başarısızlık riskinin en aza indirgendiği çalışma ortamının yaratılması ve bunun sürdürülmesi için etkin bir proje yönetimine gereksinim vardır. Bu çalışmada önce proje yönetimi ile örgüt yapıları ve futbola ilişkin kavramsal bir çerçeve ele alınmıştır. Kavramsal çerçeveyi oluşturmak için yapılan araştırmalar sonucu elde edilenler ve spor dünyasında bu alanda çalışanların görüşleri ışığında uygulama adımları oluşturulmuştur. Uygulamada, FU20WC iç ve dış çevre çözümlemeleri yapılmış, değerleri incelenmiş, proje planı oluşturulmuştur. Organizasyon süresi boyunca karşılaşılan sorunlar analiz edilip belirlenmiştir. Ayrıca MS Project üzerinde bu büyük organizasyonun gösterimi ve analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, çalışmanın kavramsal bölümlerinde açıklanan futbol, organizasyon ve proje yönetimi yaklaşımının sportif alanda büyük bir organizasyonda nasıl uygulanacağına yönelik bir örnek oluşturmaktır. Başka bir anlatımla bu çalışmada, ulusal bir proje ve organizasyonun planlanması, örgütlenmesi, yürütülmesi, eş güdümü ve denetlenerek raporlanması konuları büyük bir turnuva eşliğinde ele alınmaya çalışılacaktır. Tezin uygulama kısmı, bu organizasyon üzerinden yapılan değerlendirmeleri ve karşılaşılan sorunların analizini kapsamakta ve sonraki organizasyonlarda bu hataların tekrarlanmasını önlemek adına ışık tutmayı ve dersler çıkarılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Football sector possesses a large portion among the economically fastly growing and spreading areas. International organizations in this area are fantastic opportunities for introducing the country to different nations and developing tourism and economy. Sports provide basis for building relationships or improving the existing relationships with the other nations which is very valuable. FIFA U-20 World Cup has been the biggest activity in Turkish sports history. Organizing FU20WC requires great attention as it demands a comprehensive work. For this reason, projects such as FU20WC demands an effective project management in order to be completed in time using the existing resources and to minimize the risk of failure. In this work, project management, organizational structure, and the cognitive definition of football have been utilized. The cognitive definition of football has been derived from research in the light of opinions of professionals in football sector, and the implementation steps have been determined as a result of this. Implementation process includes identifying internal and external solutions for FU20WC, examining the values, and making a project plan. Problems that were encountered during the organization have been analyzed and reported. Also, this work has been presented in a MS Project. The purpose of this work is to provide an example for implementing the football, organization, and project management in order to present how it is implemented to meet the cognitive definition of football. In other words, this work demonstrates the steps for successful implementation of a national organization and project. The implementation section of the thesis has been evaluated, and the problems have been identified and reported in order to avoid similar problems in the future organizations and works.