Deri üzerine farklı tekniklerle yapılan sanatsal çalışmalar
Artistic works made on leather with different techniques
- Tez No: 871510
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışmanın amacı deri teknikleri ile yapılan sanatsal çalışmaların geniş bir yelpazede ele alınarak bu alanda çalışma yapan sanatçılar, bu sanatçılara ait çalışmaların kullanılan teknik, malzeme, renk ve kullanım alanları açısından incelenmesidir. Ayrıca deri tekniği ile 12 adet özgün çalışma yapılmıştır. Araştırmada dünyanın her kıtasından ve farklı ülkelerden sanatçılara ulaşılmış ve eserleri incelenmiştir. Araştırma kapsamını yurt içinde çalışan 18 sanatçı ve yurtdışında çalışan 43 sanatçı olmak üzere toplamda deri ile çalışma yapan 61 sanatçı oluşturmaktadır. Ayrıca sanatçıların kişisel arşivleri, resmî web siteleri, yayın ve çevrimiçi kataloglarından derlenen toplamda 275 adet çalışma için eser bilgi formu oluşturulmuştur. Elde edilen verilerden 116 adet giyim eşya ve aksesuar ürünleri, 149 adet ev (ofis, iş yeri vb.) eşya ve aksesuar ürünleri, 10 adet de büro malzemesi ürünleri saptanmıştır. Çalışmada ulaşılan eserler incelendiğinde birçok farklı kullanım alanı saptanmıştır. İncelenen eserlerde çoğunlukla dekoratif olarak tablolara ulaşılmıştır. İncelenen eserlerde teknik olarak en çok boyama tekniği kullanılırken, işleme tekniği ile yapılmış esere rastlanmamıştır. Tespit edilen eserlerde en çok çiçek, yaprak ve kıvrım dallar gibi bitkisel motiflerin kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the artistic works made with leather techniques in a wide range and to examine the artists working in this field, the works of these artists in terms of the technique, material, color and usage areas. In addition, 12 original works were made with leather technique. In the research, artists from every continent and different countries were interviewed, and their works were reviewed. Within the scope of the study, 61 artists worked with leather, including 18 artists working in Turkey and 43 artists working abroad. In addition, a work information form was created for a total of 275 works compiled from the artists' archives, official websites, publications, and online catalogs. From the data obtained, 116 clothing and accessory products, 149 home (office, workplace, etc.) goods and accessories, and ten office equipment products were identified. Many different usage areas were identified when the study examined the artifacts. Most artworks used as wall decoration were found in the analyzed artifacts. While the painting technique was used primarily in the analyzed works, no works made with the embroidery technique were found. It was determined that floral motifs were mainly used in the works, and flowers, leaves, and curly branches were used in these works.