إشكاليات تدريس الثقافة في إطار تعليم اللغة العربية في مدارس الأئمة والخطباء الثانوية واقتراح حلول
İmam hatip liselerinde Arapça öğretimi kapsamında kültür öğretiminin sorunları ve çözüm önerileri / Challenges of teaching culture within the framework of Arabic language education in secondary imam hatip schools and proposing solutions
  1. Tez No: 871547
  2. Yazar: MAHMUT MANSUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İSPİR KURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yabancı dil öğretimi sürecinde kültür öğretimi her zaman önemli olmuştur ve birçok literatürde sıkça vurgulanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, İmam Hatip okullarında kültür öğretiminin yapılıp yapılmadığını araştırmayı ve Arapça öğretimi kapsamında kültür öğretimi ile ilgili sorunları bulmayı ve bu sorunlara çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak Türkiye'de Arapça öğretiminin tarihine değinilmiştir. Ardından kültür öğretiminin önemine ve zorluklarına odaklanılmıştır. Bu çalışma, dört ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, çalışmanın önemi ve hedefleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, yabancı dil ve kültür üzerine odaklanılmıştır. Üçüncü bölümde, yabancı dil ve kültür öğretimi üzerine odaklanılmıştır. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de Arapça öğretimi tarihçesi, 9. ve 10. sınıflarda okutulan Arapça kitabının kültür öğretimi açısından incelenmiştir. Bu çalışmayla ilgili kapsamlı ve doğru veriler sağlamak için, İmam Hatip okullarında öğrenim gören öğrencilere ve farklı okullarda Arapça öğretmeni olarak görev yapan öğretmenlere bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilere ve bulgulara göre, İmam Hatip liselerinde Arap kültürü öğretiminin yeterince yapılmadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In foreign language teaching processes, cultural instruction has always been crucial and frequently emphasized in many literatures. Therefore, this study aims to investigate whether cultural instruction is implemented in Imam Hatip schools, identify problems related to cultural instruction within the scope of Arabic language teaching, and propose solutions to these issues. To achieve this goal, the study first discusses the history of Arabic language teaching in Turkey. It then focuses on the importance and challenges of cultural instruction. The study is divided into four main sections. The first section covers the significance and objectives of the study. The second section focuses on foreign language and culture. The third section concentrates on foreign language and cultural instruction. The fourth section examines the history of Arabic language teaching in Turkey and analyzes the cultural instruction provided in Arabic textbooks used in 9th and 10th grades. To provide comprehensive and accurate data for this study, a survey was conducted among students attending Imam Hatip schools and Arabic language teachers working in different schools. The findings reveal that the teaching of Arabic culture in Imam Hatip high schools is not sufficiently carried out.