الإشكالات العقدية المعاصرة للجيل الجديد: الأسباب والآثار
Yeni neslin çağdaş itikat problemleri: Sebepler ve yansımalar
  1. Tez No: 936169
  2. Yazar: ABDULRAHMAN HADİ ABDULRAB SALİH ALABDALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EL HASSEN SID AHMED EL HABIB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Müslümanları diğerlerinden ayıran en önemli şey, Kuran ve Sünnet'ten gelen İtikad bağlarıdır. Bu bağlar, nesilden nesile geçen ve her neslin bu İtikad prensiplerini taşıyan özellikleri ve avantajları vardır. Yeni nesil, öncekilerden farklılaşan birçok özelliğe sahiptir ve en belirgin özelliklerinden biri, teknolojik araçları benimsemesidir. Bu araçlar, önceki nesillerden farklı birçok değişiklik getirmiştir. Bu araçlar, diğer faktörlerle birlikte, çeşitli İtikad sorunlarının ve nedenlerinin yayılmasına yardımcı olmuştur. Atezim, Sünneti reddetme, Mezhepçilik ve tekfir gibi sorunlar, çağdaş neslin karşılaştığı başlıca sorunlardan bazılarıdır. Bu sorunların çağdaş bir perspektifle incelenmesi, nedenlerinin anlaşılması ve çağdaş dönemdeki etkilerinin araştırılması, inancın korunması ve yeni neslin bu tür sorunlara düşmemesi için gereklidir. Araştırma, Müslüman neslin korunması ve güçlendirilmesi için çağdaş yöntemlerin ve stratejilerin belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırmacı, sorunları tanımlamak ve çağdaş meydan okumalar ışığında bunları analiz etmek için betimsel analitik bir yöntem kullanmıştır. Ayrıca, bu sorunların etkilerini çıkarmak ve çağdaş zamanlarda koruma ve güçlendirme için uygun yöntemleri türetmek için tümevarım yöntemini kullanmıştır. Araştırma, çağdaş iletişim teknolojilerinin gücüyle birlikte, İtikad bilgisindeki eksikliklerin ve ilgisizliğin, çağdaş Müslüman gençler arasında bu tür sorunların yayılmasında önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur. Bu araçlar, İslam inancının düşmanları tarafından etkili bir şekilde kullanılmakta ve zayıflatılmaktadır. Bu sorunlarla başa çıkmak için, sadece şüpheleri reddetmek ve savunmayla yetinmek yeterli değildir; aynı zamanda yeni neslin doğru İtikad temellerine odaklanılmalı ve çağdaş araçlarla uyumlu bir şekilde yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Technological means along with others helped in the diversification of the causes of the belief problems and the emergence of new motives for them. Among the most prominent of these problems are: atheism, denial of the Sunnah or questioning it, sectarianism, and takfir. Interpreting these problems as contemporary problems for the new generation, knowing their causes and motives, and studying their effects and dangers at the present time is the problem of this study, and knowing this is necessary to preserve the faith and protect the new generation from falling into these problems. While the study aims to do that, it also aims to clarify the most prominent contemporary methods and methods to protect and fortify the Muslim generation, the researcher used the descriptive analytical method to explain the problems and identify them in light of contemporary challenges, and used the deductive method to extract their effects and devise appropriate methods and means in the contemporary time to protect and prevent these problems and protect the new generation from them. The study concluded that ignorance in the sciences of belief and lack of paying attention to it, along with the power of using contemporary technological means of communication, is one of the most prominent reasons for the spread of these problems among the new Muslim generation. The study also concluded that to confront these problems, we must focus on the correct belief foundation of the new generation by each doing his part, while taking modern means into account.