Kamu idareleri, kurum ve kuruluşlarının hukuk davaları ile icra ve iflâs takiplerinde temsili
Representation of public administrations, institutions and organizations in legal litigation and execution and bankruptcy proceedings
  1. Tez No: 871551
  2. Yazar: SAADET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı işlem ve eylemlerinden doğan uyuşmazlıkları, gerek yasal düzenlemeler gerekse içtihatlar ve öğretide yer alan görüşler uyarınca adlî yargıda çözümlenmektedir. Yapıları birbirinden farklı olan, kamu gücü ayrıcalıkları ve yükümlülükleri ile donatılan bu otoriteler; adlî yargı taraf konumunda iken idarî yargıdakinin aksine gerçek ve tüzel kişilerle aynı hukuki statüdedir. Adlî yargı mercilerinde görülen uyuşmazlıklarda taraf sıfatını haiz olan bu otoriteler, doğası gereği birtakım temsilciler tarafından temsil edilmektedir. Bu temsilcilerden olan ve bağımsız savunmayı temsil eden avukatlar, kamu otoritelerini temsil etmekte de yetkilidirler. Öte yandan 659 sayılı KHK uyarınca avukata ait olan tekel niteliğindeki bu temsil yetkisi, hukuk müşaviri, hukuk birim amiri gibi avukat olmayan kimseler tarafından da kullanılmaktadır. Çalışmamızda bu kamu otoritelerinin neler olduğu, onların adlî yargıda nasıl temsil edildiği ve temsilcilerin hukukî, cezaî ve disiplin sorumlulukları ele alınacak, temsil yetkisinin avukat olmayan kimselerce de kullanılmasının hukukî olup olmadığının anayasal çerçevede incelemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Disputes arising from some transactions and actions of public institutions and organizations are resolved in the judicial court in accordance with both legal regulations, case law and opinions in doctrine. These authorities, whose structures are different from each other and equipped with public power privileges and obligations; While the judicial judiciary is a party, unlike the administrative judiciary, it has the same legal status as real and legal persons. These authorities, which are parties to disputes heard in judicial authorities, are naturally represented by a number of representatives. Lawyers who are among these representatives and represent independent defense are authorized to represent public authorities. On the other hand, this monopoly authority of representation, which belongs to the lawyer in accordance with the Decree Law No. 659, is also used by non-lawyers such as legal advisors and legal unit chiefs. In our study, what these public authorities are and how they are represented in the judicial judiciary, the legal, criminal and disciplinary responsibilities of the representatives will be discussed, and the constitutional framework will be examined whether it is legal for the power of representation to be exercised by non-lawyers.