Sezai Karakoç'un düzyazılarında metafizik
Metaphysics in the prose of Sezai Karakoç
- Tez No: 871552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli şairlerinden olan Sezai Karakoç, bir mefkûre adamıdır. Düzyazıları ve denemeleri içerisinde“Diriliş Düşüncesi”olarak adlandırdığı fikirler; yaşanan toplumsal değişim ve modernitenin gelişiyle birlikte doğan krizlere karşı edebi, sanatsal, siyasal ve toplumsal sahalarda çözüm önerileri sunar. Çalışmamızın birincil görevi ise bu çözüm önerilerinin boyut, amaç ve sonuçlarını incelemektir. Bu çalışmanın ilk bölümünde Sezai Karakoç'un hayatı, sanatı, eserlerinin gelişimi ve dergiciliğine yer verilmiş olup ikinci bölümde yirmi altı adet düşünce yazısı, üç denemesi ve bir şiir kitabı metafizik anlayış çerçevesinde incelenmiştir. İslam medeniyetinin insandan hareketle dirilişi için çalışan Sezai Karakoç'un metafiziksel düşünce üzerine geliştirdiği sistematik düşüncelerini dile getirirken, İslam uygarlığının büyük bir bütününü oluşturan tasavvufa oldukça başvurduğu ise tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç, one of the important poets of Turkish poetry of the Republican period, is a man of concept. In his prose and essays, the ideas he called“Resurrection Thought”; It offers solutions in literary, artistic, political and social fields against the crises that arise with the social change and the advent of modernity. The primary task of our study is to examine the size, purpose and results of these solution proposals. In the first part of this study, Sezai Karakoç's life, art, development of his works and journalism are included, and in the second part, twenty-six opinion pieces, three essays and a poetry book are examined within the framework of metaphysical understanding. It has been determined that Sezai Karakoç, who worked for the revival of Islamic civilization based on human beings, resorted to Sufism, which constitutes a large part of Islamic civilization, while expressing his systematic thoughts on metaphysical thought.