Elektromanyetik kirlilik ve kent yaşamına etkileri
- Tez No: 144864
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
96 ÖZET Araştırma ile elektromanyetik radyasyon ve elektromanyetik kirliliğin günümüzde kentlerde ulaştığı boyutların ve yarattığı tehlikelerin ortaya konması, yerel ve merkezi idarelerin görev ve sorumluluklarının irdelenmesi, konunun hukuki boyutları ile, alınacak bireysel ve kurumsal tedbirlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Böylelikle kamuoyunun bilinçlendirilmesi, çevre ve halk sağlığı açısından dikkatinin çekilmesi de hedeflenmektedir.Tez çalışması dört bölümden ve üç ekten oluşmakta olup, toplam, 120 sayfadan ibarettir. Çalışmada elektromanyetik radyasyon ve elektromanyetik kirlilik tanıtıldıktan sonra, tarihçesinden bahsedilmekte, konu ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası çalışmalardan örnekler ile epidemiyolojik çalışmalar incelenmektedir. Ayrıca Ankara ilinin değişik noktalarında yapılan ölçüm değerleri ve değerlendirmeleri verilerek konunun kent yaşamına olan etkileri yansıtılmaya çalışılmakta, kırsal ile kent arasında elektromanyetik kirlilik açısından kıyaslamalarda bulunulmaktadır. Araştırmada çeşitli iletişim firmalarının yapmış oldukları araştırma sonuçları ile biyofizik alanında yapılan inceleme çalışmaları ve uluslararası bilimsel kuruluşların yaptıkları araştırma sonuçlarına yer verilmektedir.Araştırma durum tespitine ve çözüm önerilerine yönelik olup, ayrıca Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin radyasyona maruz kalınma sınır değerleri incelenerek ülkemizdeki değerler ile kıyaslama yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak yargıya intikal etmiş ve sonuçlanmış davalar incelenmekte, bu kapsamda bir Yargıtay İlamı sunulmaktadır. Elektromanyetik uyum ile elektromanyetik silah konusu üzerinde durulmakta ve bu konularda insanlığı bekleyen tehlikelerin neler olduğu örneklerle belirtilmekte, elektromanyetik kirlilik etkisinin geleceğimizin teminatı olan97 çocuklarımız üzerindeki olası risklerinin neden yetişkinlere göre daha fazla olduğu açıklanmaktadır. Günümüzde gelişmiş tüm dünya ülkelerinde nüfusun neredeyse %85'lere varan kesimi kentlerde yaşamakta olup, bu oran her geçen yıl, bir az daha kent yönüne doğru artmaktadır. Çok genç nüfusa sahip olan ülkemizde de kentlerde yaşama oranı, son yapılan analizlere göre %65'ler civarındadır. Bu gelişmeler de kentlerimizin büyüme yönlerinin daha iyi planlanmasına, eski semtlerinin de tarihi dokuyu bozmadan daha detaylı kentsel dönüşüm projeleri ile yenilenmesine ihtiyaç göstermektedir. Ülkemizde konutların ve çalışma alanlarının gereksinim duyduğu elektrik enerjisi dağıtım sistemleri daha çok havai hat olarak dizayn edilmiştir. Bunun yanında iletişimi mobil olarak sağlayan cep telefonu baz istasyonları yüksek binalara, sadece kapsama alanı ve ticari kaygılar ile gelişi güzel yerleştirilmiştir. Bu da, kentlerimizin estetiğini bozmaktadır. Yine yerel ve ulusal televizyon verici istasyonlarının şehrin yüksek yerlerine aynı ilkesizlik ile monte edildiği gözlenmektedir. Bu ve benzeri değerlendirmeler ile konunun kent estetiği açısından doğurduğu sorunlar üzerinde durulmaktadır. Sonuç bölümünde; teknolojinin insanlara şu an için sunduğu ve her geçen gün daha fazla sunması beklenen hizmetlerin alınmasında, fayda ve zarar değerlendirilmesi yapılarak, optimum faydanın sağlanması için, ne gibi bireysel ve kurumsal tedbirlerin alınması gerektiği ile, ülkemizde konuyla ilgili olan kurum ve kuruluşların yetki ve sorumluluklarının paylaşımı konusundaki çelişkilerin giderilmesi amacıyla önerilen çözüm yöntemleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
98 ABSTRACT The search is to aim putting forward the dimension of the electromagnetic radiation electromagnetic pollution and the dangers which it was created, for examining the local and central managements' duty and responsibilities, and also studying intuitional and personal precautions that are to take in this way the public onion conscious, and calling their attention from the view of public's and environment's health is intending. This study, consist of four parts and three appendixes, totally 120 pages. At work, after electromagnetic radiation and electromagnetic pollution was presented, its short history is telling, examples from national and international studies connected with the subject and epidemiological works are examining. In addition, the effects of the subject on the city life is trying to reflect by giving measures and evaluations which are made in different places of Ankara, making comparisons between the rural and city from the view electromagnetic pollution. In the search, giving place to research results of various communications firm's study with research workings in biophysics and research results of international. The search is directed to position fixing and solution suggestions, as well a comparison is making with the values in our country by examining the value of being exposed to radiation in European community and the other countries. Connected with subject the trails that are inherited to judgement and finished are examining in this range a written copy of Supreme Court decision is presenting. Dwelling upon the electromagnetic harmony and electromagnetic weapon and the dangers that are waiting for humanity making clear with samples, why is the effect of electromagnetic pollution's probable risks on our children who are the guarantee of our future too much compared to adults is explaining.99 Today in all developed world countries nearly %85 of the population is living in cities and this rate is increasing towards the city in every year. In our country, which has many young populations, the rate of living in cities is about to %65 according to last analysis. These developments necessitate a planning for development side of our cities; renewing the old cities without pushing the historical tissue with ware detailed urban transformation projects. In our country, the distribution systems of electric energy that houses and offices required are designed as aerial line. In addition, the mobile phones' base stations, supply the communication as mobile, are settled casually on high buildings by only inclusion area and commercial anxieties. So this demolishes the aesthetic of our cities. Nevertheless, assembling of local and national television transmitter stations on high places of city with the same (unprincipled) is problems that arise from city aesthetic. In conclusion part; recommended solution methods for getting services, which are expected everyday more by people, offered by technology, to obtain optimum utility by evaluating advantages and disadvantages what kind of personal and institutional precautions required; corporations and organizations in our country which involved with subject to share authority and responsibility for ceasing contradictions, are presented.