A Cross sectional analysis of human resource management efforts in Turkey in production sector
Türkiye'de üretim sektöründe insan kaynakları yönetimi çabalarında kesit analizi
  1. Tez No: 87156
  2. Yazar: ÇİĞDEM IŞIKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. FRED WOOLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ÜRETİM SEKTÖRÜNDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ÇABALARINDA KESİT ANALİZİ ÇİĞDEM IŞIKDEMİR YÜKSEK LİSANS TEZİ, İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ YÖNETİCİSİ: DR. FREDWOOLEY Şirket stratejilerinde 1990 lı yıllarla birlikte küreselleşme, evrenselleşme ve artan rekabet önemli unsurlar olarak gündeme gelmeye başlamıştır. Dünyada ki hızlı gelişmeler iş çevrelerini de hızlı ve sürekli bir değişim içine girmeye zorlamıştır. Sürekli değişen bu ortamda insan kaynakları yönetimi adaptasyon için en önemli araçtır ve etkili kullanıldığında çok önemli stratejik yararlılıklar sağlar. Bu çalışmada makro düzeyde 1992 yılında Price Waterhouse tarafından Avrupa bazında, insan kaynakları yönetimi, uygulama ve stratejilerini belirlemek amacıyla yapılan tarama tekrarlanmak suretiyle Türkiye'deki üretim sektöründe insan kaynakları yönetiminin durumunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Micro düzeyde de büyük ve küçük ölçekli organizasyonların insan kaynakları yönetimi açısından farkları analiz edilmiş ve tartışılmıştır. 111Ayrıca Price Waterhouse'un insan kaynaklan yönetimini analiz ettiği Avrupa çalışmasının sonuçları ile çalışmamızda elde edilen sonuçlar arasında ki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır. 1992 yıllında Price Waterhouse un elde ettiği sonuçlar ile bizim elde ettiğimiz sonuçlar karşılaştırılarak bu sektörde geçen dört yıl süresinde (1992-1996) meydana gelen değişimlerin neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CROSS SECTIONAL ANALYSIS OF HUMAN RESOURCE MANAGEMENT EFFORTS IN TURKEY IN PRODUCTION SECTOR BY Çİ?DEM IŞIKDEMIR M.B.A THESIS Supervisor: Dr. Fred Wooley September 1996 In the 1990s, globalization, internationalization and competition has gained an increasing significance in terms of corporate strategy. The organizational enviroment is involved in a rapid, constant change. Human resource management (HRM), is the critical tool for adapting to this ever changing environment. It could become a perfect strategic point of view when it is utilized efficiently. At the macro level this study analyses the extent of HRM efforts in Turkey in the production sector by replicating the 1992 Price Waterhouse international survey of HRM practices and strategies in Europe. At the micro level significant differences among the large and medium-small scale organizations in their attempts to manage human resources in their organizations in 1996 are investigated. The study seeks to ascertain any changes in HRM practices in Turkey during the four years since Price Waterhouse Survey in 1992, and attempts toevaluate any significant changes within four years ( 1992-1996). Finally, the results of this survey of HR practices in Turkey are compared with the European-wide results of Price Waterhouse survey.