Alternatif turizm rotalarının oluşturulmasında kültürel miras: Koramaz Vadisi
Cultural heritage in the creation of alternative tourism routes: Koramaz Valley
- Tez No: 871640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET ARMAĞAN GÜLEÇ KORUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültürel miras ögeleri birçok toplumun izlerini barındıran değerler bütünü olarak korunması gerekli varlıklardır. Taşıdığı evrensel değerler nedeniyle kültürler arasında soyut bir bağ oluşturma özelliği taşımaktadır. Son zamanlarda değişen turizm anlayışıyla birlikte alternatif kültürel rotalar ile ilgili gezi ve programların sayısı giderek artmaktadır. Değişen turizm anlayışında geleneksel turizm anlayışı yerine kültürel içerikli turizm alanları ve rotaları rağbet görmeye başlamıştır. Kültürel miras ögelerinin alternatif turizm rotalarına dahil edilmesi ile sadece tekil miras ögeleri değil, yapı grupları da bir bütün olarak sunulma imkanı sağlamaktadır. Bu bağlamda UNESCO geçici miras listesinde bulunan Koramaz Vadisi doğal ve kültürel miras ögeleri ile özgün ve evrensel bir nitelik taşımaktadır. Sahip olduğu değerler ve birçok medeniyetin izlerinin görülebildiği çok katmanlı yapısı ile korunması da evrensel bir önem taşımaktadır. Koramaz Vadisi, alternatif turizm rotası olarak Vadi üzerinde bulunan zengin kültürel miras ögeleri arasında bağlayıcı ve güçlü bir etki oluşturması ve bölgedeki mirasın bütünsel olarak algılanması noktasında katkı sağlamaktadır. Yüksek lisans tez çalışması kapsamında coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak Koramaz Vadisi ve yerleşimlerinde bulunan kültürel miras ögeleri ile alternatif turizm rotaları oluşturulmuştur. Alan çalışması ve literatür çalışmaları ile bölgede bulunan kültürel miras ögeleri belirli kriterlere göre listelenmiştir. Tezin kavramsal çerçevesinde Alternatif turizm, kültürel miras, kültürel rota, coğrafi bilgi sitemleri, coğrafi bilgi sistemlerinin turizm alanında kullanımı kavramları ele alınmış ve alternatif turizm rotalarının kültürel miras üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elements of cultural heritage are assets that need to be preserved as they embody the traces of many societies. Due to the universal values they carry, they have the feature of creating an abstract bond between cultures. Recently, with the changing understanding of tourism, the number of trips and programs related to alternative cultural routes has been increasing. In the changing understanding of tourism, cultural tourism areas and routes have begun to be preferred over traditional tourism. Including cultural heritage elements in alternative tourism routes provides the opportunity to present not only individual heritage elements but also groups of structures as a whole. In this context, Koramaz Valley, which is on UNESCO's tentative list, carries a unique and universal quality with its natural and cultural heritage elements. With its multi-layered structure where the traces of many civilizations can be seen, its preservation is of universal importance. Koramaz Valley contributes to the perception of the region's heritage as a whole and creates a binding and strong effect among the rich cultural heritage elements located in the valley as an alternative tourism route. As part of the master's thesis, alternative tourism routes were created using geographical information systems (GIS) with the cultural heritage elements found in Koramaz Valley and its settlements. Cultural heritage elements in the region were listed according to specific criteria through field studies and literature research. In the conceptual framework of the thesis, the concepts of alternative tourism, cultural heritage, cultural route, geographic information systems, and the use of geographic information systems in tourism were addressed, and the impacts of alternative tourism routes on cultural heritage were evaluated.