Sıçanlarda oluşturulan deneysel pankreatit ve hiperlipidemi modellerinde ER stres düzeylerinin araştırılması
Investigation of ER stress level in experimental pancreatitis and hyperlipidemia models created in rats
  1. Tez No: 871678
  2. Yazar: GAMZE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY BOSTANCIERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Akut pankreatit yalnızca karın ağrısı gibi hafif semptomlarla geçirilebileceği gibi mortaliteyle de sonuçlanabilen patofizyolojisi tam olarak ortaya konamamış inflamatuar bir hastalıktır. Hipertrigliseridemi gibi birçok etyolojik faktör pankreatite neden olabilmektedir. Hipertrigliseridemik pankreatit kliniği pankreatitten daha ağır seyredebilmektedir. Yine hipertrigliseridemik pankreatit patofizyolojisi de tam olarak ortaya konamamıştır. Yanlış katlanmış veya katlanmamış proteinlerin birikimi sonucu endoplazmik retikulum stresi oluşmaktadır. Bu durumda katlanmamış protein yanıtı (UPR) olarak adlandırılan bir başa çıkma mekanizması devreye girer. UPR ile pankreatit ve hiperlipidemi bağlantısı gösterilmiştir. Çalışmamızda pankreatitle pankreasta oluşan doku hasarına hiperlipideminin yaptığı etkiyi ve endoplazmik retikulum stresi ile bağlantısını ortaya koymak istedik. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda otuz iki adet sprague-dawley cinsi sıçanla her grupta sekiz hayvan olacak şekilde dört grup oluşturduk. Sıçanlarda poloksomer-407 ile hiperlipidemi, cerulein ile pankreatit ve her iki uygulama birden yapılarak hiperlipidemik pankreatit oluşturuldu. Sıçan pankreas dokularına hematoksilen eozin boyama uygulandı ve ışık mikroskobik skorlanarak değerlendirme yapıldı. Pankreas dokularına immünohistokimyasal olarak GRP78, IRE-1, XBP-1 antikorları uygulandı ve görsel açıdan değerlendirildi. qRT-PCR ile GRP78, IRE-1α, sXBP-1 mrna değerleri rölatif olarak değerlendirildi. Bulgular: Hiperlipidemik pankreatit grubundaki pankreas hasarının pankreatit grubundan daha fazla olduğu bulundu. GRP78 mrna miktarı rölatif olarak hiperlipidemik pankreatit grubunda pankreatit grubundan yüksek bulunurken bu fark anlamlı değildi. IRE-1α, sXBP-1genlerinin ise tüm gruplar için net bir şekilde ekspresyonu ortaya konamadı. İmmün boyama ile elde edilen görüntüler pcr sonuçlarına paralel şekildeydi. Sonuç: Hiperlipideminin pankreatitte pankreas hasarını arttıran bir durum olduğu ortaya kondu ancak pankreatit ve hiperlipidemik pankreatit gruplarında ER stres belirteçleri açısından anlamlı bir farklılık tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute pancreatitis is an inflammatory disease whose pathophysiology has not been fully elucidated and may only be treated with mild symptoms such as abdominal pain or may result in mortality. Many etiological factors such as hypertriglyceridemia can cause pancreatitis. Hypertriglyceridemic pancreatitis may be more severe than pancreatitis. Again, the pathophysiology of hypertriglyceridemic pancreatitis has not been fully revealed. Endoplasmic reticulum stress occurs as a result of the accumulation of misfolded or unfolded proteins. In this case, a coping mechanism called the unfolded protein response (UPR) comes into play. A connection between UPR and pancreatitis and hyperlipidemia has been shown. In our study, we wanted to reveal the effect of hyperlipidemia on tissue damage in the pancreas with pancreatitis and its connection with endoplasmic reticulum stress. Materials and methods: In our study, we created four groups with thirty-two Sprague-Dawley rats, with eight animals in each group. In rats, hyperlipidemia was caused by poloxomer-407, pancreatitis was caused by cerulein and hyperlipidemic pancreatitis was caused by both applications. Rat pancreatic tissues were evaluated by applying hematoxylin and eosin staining and light microscopic scoring. Pancreatic tissues were evaluated visually by immunohistochemically applying GRP78, IRE-1, XBP-1 antibodies. GRP78, IRE-1α, sXBP-1 mRNA values were evaluated relatively by qPCR. Results: It was found that pancreatic damage in the hyperlipidemic pancreatitis group was greater than in the pancreatitis group. While the amount of GRP78 mRNA was found to be relatively higher in the hyperlipidemic pancreatitis group than in the pancreatitis group, this difference was not significant. Clear expression of IRE-1α and sXBP-1 genes could not be revealed for all groups. The images obtained by immunostaining were parallel to the PCR results. Conclusion: It was revealed that hyperlipidemia is a condition that increases pancreatic damage in pancreatitis, but no significant difference could be detected in terms of ER stress markers between the pancreatitis and hyperlipidemic pancreatitis groups.