Aktif istihdam politikası çerçevesinde işsizliğin önlenmesine yönelik uygulamalar: Türkiye örneği
Active labor market policies for preventing unemployment: The case of Turkey
- Tez No: 871693
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKAN TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, istihdam ve işsizlik olgularını çok yönlü bir perspektifle inceleyerek, bu kavramların farklı iktisadi okullar tarafından nasıl ele alındığını ve işsizlikle mücadele için uygulanan politikaları analiz etmektedir. İstihdamın bireysel ve toplumsal refah açısından önemi vurgulanırken, işsizliğin nedenleri, türleri ve sosyoekonomik etkileri detaylı bir şekilde irdelenmektedir. Çalışma, istihdam türlerini tam istihdam, eksik istihdam, aşırı istihdam ve kayıt dışı istihdam olarak sınıflandırarak, her bir türün sosyoekonomik etkilerini ve ortaya çıkış nedenlerini incelemektedir. Farklı iktisadi okulların istihdam ve işsizlik konusundaki görüşleri de çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Farklı yaklaşımların istihdam ve işsizlik üzerindeki perspektifleri karşılaştırılmakta ve bu teorilerin günümüz işsizlik sorununa nasıl ışık tutabileceği tartışılmaktadır. Çalışmanın odak noktalarından biri de işsizlik politikalarıdır. Makroekonomik ve emek piyasası politikaları olmak üzere iki ana başlık altında incelenen bu politikalar, neoliberal, sözleşmeye dayalı ve kurumsal işsizlik politikaları gibi farklı yaklaşımlarla ele alınmaktadır. Pasif ve aktif istihdam politikaları arasındaki farklar ve bu politikaların işsizlik üzerindeki etkileri de detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, istihdam ve işsizlik sorununa farklı açılardan yaklaşarak, bu konuların karmaşıklığını ve çok boyutluluğunu ortaya koymaktadır. İktisadi teorilerin ve politikaların işsizlik üzerindeki etkilerini inceleyerek, işsizlikle mücadelede daha etkili ve sürdürülebilir çözümler geliştirmeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomena of employment and unemployment from a multi-faceted perspective, analyzing how these concepts are addressed by different economic schools of thought and the policies implemented to combat unemployment. The importance of employment for individual and societal wellbeing is emphasized, while the causes, types, and socio-economic impacts of unemployment are thoroughly investigated. The study categorizes employment types as full employment, underemployment, overemployment, and informal employment, examining the socio-economic effects and underlying causes of each type. The perspectives of different economic schools on employment and unemployment constitute a significant part of the study. The perspectives of different approaches on employment and unemployment are compared, and how these theories can shed light on the current unemployment problem is discussed. One of the focal points of the study is unemployment policies. These policies, examined under two main headings as macroeconomic and labor market policies, are addressed with different approaches such as neoliberal, contract-based, and institutional unemployment policies. The differences between passive and active employment policies and the effects of these policies on unemployment are also analyzed in detail. In conclusion, this study approaches the issue of employment and unemployment from various angles, revealing the complexity and multidimensionality of these issues. By examining the effects of economic theories and policies on unemployment, it aims to contribute to the development of more effective and sustainable solutions in the fight against unemployment.