The analysis of Matthew Kneale's Sweet Thames and Peter Ackroyd's Dan Leno and the Limehouse Golem as Neo-Victorian novels
Matthew Kneale'ın Tatlı Thames ve Peter Ackroyd'un Cinayet Sanatı'nın Neo-Viktoryen romanlar olarak analizi
- Tez No: 871692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA İPEK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Neo-Viktoryacılık, kurgusal eserlerde Viktorya dönemine ve on dokuzuncu yüzyıla bir bakış sağlayan çağdaş bir çalışma alanıdır. Neo-Viktoryen romanların edebi alanlarda yükselişiyle birlikte, çağdaş yazarlar, dönemin özelliklerini kavrayarak Viktoryen tarihine bakma fırsatlarına sahip olmaktadırlar. Eserlerinde, çağdaş yazarlar Viktoryen dönemi geçmişin yenilenmiş bir versiyonuyla tasvir etmektedirler. Viktoryen ve çağdaş zamanlar arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların farkında olarak, bu yazarlar neo-Viktoryacılığın ışığı altında eleştirel bir tarih görüşü getirmektedirler. Neo-Viktoryen teori çerçevesinde üretilen çalışmalar, Viktoryen dönemin, çağdaş dönemlerin perspektifinden yeniden doğuşunun yolunu açmaktadır. Böyle bir yeniden kurma, çeşitli konular aracılığıyla resmedilen geçmişle şimdiki zamanın birbirine karışmasıyla üretilmektedir. Bunların arasında, gizem kavramı bir ehemmiyet tutmaktadır çünkü bu kavram neo-Viktoryen kurgunun gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Romanların popülerleşmesine de katkıda bulunarak, gizem kavramı neo-Viktoryen romanlar ve gizemin çeşitli şekilleri arasındaki parallelikleri ortaya çıkarmak için kullanışlı bir araçtır. Bu bakımdan, Matthew Kneale'ın Tatlı Thames (1992) ve Peter Ackroyd'un Cinayet Sanatı (1994), gizem kavramı ve neo-Viktoryacılık arasındaki ortaklıkları bağlamsal ve teknik olarak gösteren önemli romanlardır. Bu tez esas olarak Matthew Kneale'ın Tatlı Thames (1992) ve Peter Ackroyd'un Cinayet Sanatı (1994) romanlarında tarih, gerçeklik, anlatım ve gizem üzerine tartışmalar yoluyla neo-Viktoryen kurgu ışığında gizem kavramını tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
Neo-Victorianism is a contemporary field of study in fictional works providing a look at the Victorian era and the nineteenth century. With the rise of neo-Victorian novels in literary fields, the contemporary authors possess opportunities to look back at Victorian history grasping the peculiarities of the era. In their works, contemporary authors portray the Victorian era with a renewed version of the past. Being aware of similarities and differences between the Victorian and contemporary times, these authors provide a critical view of history under the light of neo-Victorianism. The works produced within neo-Victorian theory lead to the recreation of the Victorian era through the perspective of contemporary periods. Such a reestablishment is produced by intermingling the past and present, which is portrayed through various subjects. Among these, the concept of mystery holds a prominence because this concept contributes to the improvement of neo-Victorian fiction. Also contributing to the popularisation of novels, mystery notion is a useful tool to uncover the parallelisms between neo-Victorian novels and various forms of mystery. In this respect, Matthew Kneale's Sweet Thames (1992) and Peter Ackroyd's Dan Leno and the Limehouse Golem (1994) are significant novels that demonstrate the associations between the concept of mystery and neo-Victorianism contextually and technically. This thesis will essentially discuss the concept of mystery under the light of neo-Victorian fiction through discussions on history, authenticity, narration and mystery in Matthew Kneale's Sweet Thames (1992) and Peter Ackroyd's Dan Leno and the Limehouse Golem (1994) novels.