İzmir Roman Kültür Derneği çalışmaları örnekleminde 7-14 yaş çocukların iletişim ve etkileşiminde müziğin rolü ve önemi
The role and importance of music in the communication and interaction of 7-14 year old children in the sample of Izmir Gipsy Culture Association studies
  1. Tez No: 871709
  2. Yazar: AYKUT UÇAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DE THORPE MILLARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İzmir, Tepecik semtinde yoğun olarak yaşayan Roman etnik kültürüne sahip toplulukları merkezine alan tezimizde, Konak Belediyesi'ne ait Tepecik Roman Kültür Derneği'nde eğitim gören 7-14 yaş arası Roman etnik kökenli çocukların, dernek bünyesinde aldığı eğitimi ve eğitimin sağladığı sosyal-kültürel katkılar incelenmiştir. Özellikle Türkiye'deki Roman topluluklarının karşılaştığı zorluklarla olan mücadelesine odaklanan çalışmamızda, bu zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmış ve Roman kültür derneklerinin bu zorlukların üstesinden gelmedeki katkıları ile yerel yönetimler ve devletin bu konudaki çabaları araştırılmıştır. Tezimizin birinci bölümünde kavramsal olarak romanların dünya sahnesindeki ortaya çıkışları ve tarihleri, özellikle tezimizin konusu olan İzmir'deki tarihleri ve İzmir içerisindeki varlıkları araştırılmıştır. Bu araştırmalara ek olarak İzmir ilinde yaşayan roman etnik kültürüne ait toplulukların toplumsal yapıları, sosyal hayatları, meslek seçimleri, müziğe ve müzisyenlik mesleğine bakış açılarının yanı sıra, küreselleşme sürecinin roman etnik kültürüne ait topluluklara etkileri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, Türkiye'de var olan sivil toplum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının bir kolu olan derneklerin tarihsel süreci, faaliyetleri ve bu faaliyetlerin toplumsal sorunlara olan etkisinin yanında roman etnik kültürüne ait toplulukların bu ve benzeri kuruluşlarla olan ilişkisi ve etkileşimi açıklanmıştır. Tezimizin üçüncü ve dördüncü bölümünde ise, örneklemini oluşturan İzmir Tepecik Roman Kültür Merkezi ile ilgili araştırma yapılmış olup bu projenin bütün detayları tezimizin içerisine aktarılmıştır. Araştırma sonucu toplanan veriler işlenerek İzmir Tepecik Roman Kültür Merkezi'nin içerisinde yer alan dernekleşme sürecinin açıklanmasına katkı sağlamıştır. Dernekleşmenin ardından İzmir Tepecik Roman Kültür Derneği içerisinde yer alan faaliyetler ve bu faaliyetler dışında“müzik eğitimi”ile ilgili aktiviteler bizzat yerinde incelenmiş ve dernek içerisinde yer alan görevli kişiler, müzik eğitimi almış 7-14 yaş arası Roman etnik kökene ait çocukların ve bu çocukların aileleriyle yapılan görüşmeler yarı yapılandırılmış sorular yöneltilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler ışığında elde edilen bulgular genel bir perspektifle yorumlanmış olup dernek içerisinde verilen müzik eğitimlerinin 7-14 yaş arası roman etnik kökenine sahip çocukların üzerindeki olumlu ya da olumsuz sosyal-kültürel etkiler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis focuses on the communities of Roman ethnic culture living predominantly in the Tepecik district of Izmir, centering on the Tepecik Roman Culture Association owned by the Konak Municipality. We examine the education received by 7-14-year-old children of Roman ethnic origin enrolled in the association, as well as the socio-cultural contributions provided by this education. Particularly, our study focuses on the struggles faced by Roman communities in Turkey, delving into these challenges in detail and investigating the contributions of Roman cultural associations in overcoming these difficulties, along with the efforts of local governments and the state in this regard. In the first section of our thesis, we explore conceptually the emergence and histories of Romans on the world stage, specifically examining their histories in Izmir, the subject of our thesis, and their presence within Izmir. Additionally, we delve into the social structures, social lives, career choices, attitudes towards music and the profession of musicianship among the Roman ethnic communities residing in Izmir province, while also explaining the effects of the globalization process on these communities. In the second section, we elucidate the historical progression of civil society organizations existing in Turkey and their activities, along with the relationship and interaction of Roman ethnic communities with such organizations, including associations, and the impact of these activities on societal issues. The third and fourth sections of our thesis focus on research related to the Izmir Tepecik Roman Culture Center, with all details of this project included in our thesis. By processing the collected data, we contribute to explaining the process of institutionalization within the Izmir Tepecik Roman Culture Center. Following institutionalization, activities within the Izmir Tepecik Roman Culture Association, as well as activities related to“music education,”were examined on-site. Interviews were conducted with responsible individuals within the association, as well as with 7-14-year-old children of Roman ethnic origin who received music education and their families, through semi-structured questioning. The findings obtained from the collected data are interpreted from a general perspective, elucidating the positive or negative socio-cultural effects of music education provided within the association on children aged 7-14 of Roman ethnic origin.