Effect of annual and quarterly financial statement annaucements on trading volume and return variability in ISE
Dönemlik ve senelik mali tablo açıklamalarının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki işlem hacimlerine ve hisse senedi getiri değişkenliğine etkisi
  1. Tez No: 87174
  2. Yazar: S. SERDAR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET DÖNEMLİK VE SENELİK MALİ TABLO AÇIKLAMALARININ İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINDAKİ İŞLEM HACİMLERİNE VE HİSSE SENEDİ GETİRİ DEĞİŞKENLİĞİNE ETKİSİ S.SERDAR ÇAKMAK YÜKSEK LİSANS TEZİ, İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ DANIŞMANI : DOÇ. DR. GÜLNUR MURADOĞLU OCAK, 1996 Açıklamalar ve mali tablo bilgileri, yatırımcılar için değerli sinyalleri verirler. Firmaların, ara dönem ve senelik mali tablo açıklamalarının hisse senedi getirilerine ve işlem miktarlarına, açıklama olmayan dönemlerdeki getirilere ve işlem hacimlerine kıyasla değişkenlik gösterdiği bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı, ara dönem ve yıllık mali tablo açıklamalarının Türk Borsasındaki hisse senedi getirilerine ve işlem hacimlerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma 1991' den 1994 senesine kadar olan dönemin üç ara ve yıllık açıklama dönemlerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF ANNUAL AND QUARTERLY FINANCIAL STATEMENT ANNOUNCEMENTS ON TRADING VOLUME AND RETURN VARIABILITY IN ISE BY S.SERDAR ÇAKMAK M.B.A. SUPERVISOR : ASSOC. PROF. GÜLNUR MURADO?LU JANUARY, 1996 Announcements of financial statement informations provide valuable signals for investors. There are evidences documenting the changes in trading volume and stock returns at the time of annual and interim financial statement announcements in comparison to those in non-announcement periods. The purpose of this study is to analyse the effect of the quarterly and annual financial statement announcements on trading volume and security return variability in the Turkish stock market. The testing period covers the successive three interim announcement periods and the annual statements of the years 1991 through 1994.