Aggregate production planning an application in Özkaşıkçı Flour Mill
Genel üretim planlaması Özkaşıkçı Un Fabrikası'nda uygulama
- Tez No: 87175
- Danışmanlar: DR. ERDAL EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET GENEL ÜRETİM PLANLAMASI ÖZKAŞIKÇI UN FABRİKASINDA UYGULAMA HAZIRLAYAN ÇAĞAN ALPAS İŞLETME YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLKENT ÜNİVERSİTESİ - ANKARA TEMMUZ, 1996 Tez Yöneticisi : Dr.ErdalEREL Genel Üretim Planlaması orta dereceli kapasite planlaması olup, 3 ila 18 aylık zaman dilimini kapsar. Genel Üretim Planlamasının amacı mümkün olan üretim planlamasını, firmanın kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak başarmak ve beklenen talebi karşılamaktır. Bu çalışmada özkaşıkçı Un Fabrikasına Genel Üretim Planlaması uygulanmıştır. Amaç iç piyasa ve ihracat satış dağılımının fabrika kapasitesine optimum şekilde yapılarak toplam kan arttırmaktır. Doğrusal olmayan programlama modeli geliştirilmiş ve önerilen model GAMS (General Algebraic Modeling System) paket programı kullanılarak çözülmüştür. İhracat ve iç piyasa üretiminin optimum kapasite dağılımını bulmak ve toplam kan arttırmak amacı ile modele değişik senaryolar uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Genel Üretim Planlaması, Doğrusal olmayan programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AGGREGATE PRODUCTION PLANNING AN APPLICATION IN ÖZKAŞIKÇI FLOUR MILL BY ÇA?AN ALPAS M.B.A. THESIS BILKENT UNIVERSITY - ANKARA JULY, 1996 Supervisor : Dr.ErdalEREL Aggregate planning is medium-range capacity planning that typically covers a time horizon of anywhere from 3 months to 18 months. The goal of aggregate planning is to achieve a feasible production plan that will effectively utilize the organization's resources to satisfy expected demand. In this study, Aggregate Production Planning is applied to Özkaşıkçı Flour Mill in order to maximize the total profit by using the optimal allocation of export and domestic sales to the plant capacity. A nonlinear programming (NP) model is developed and the proposed model is run on GAMS (General Algebraic Modeling System) software package. Alternative scenarios are applied to the model in order to find optimal allocation of export and domestic production and to maximize the total profit. Key words : Aggregate Production Planning, Nonlinear Programming