Anaakım ABD ve Britanya medyasında Suriyeli kadın temsilleri: Kurban mı kahraman mı?
Representations of Syrian women in mainstream U.S and British press: Victims or heroes?
  1. Tez No: 871811
  2. Yazar: MELEK GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Oryantalizm, Batı'nın anlam olarak Doğu'yu inşa etmek ve ona hükmetmek için geliştirdiği bir düşünce ve temsil çerçevesidir. Edward Said'e göre kökleri sömürgeciliğe dayanan Oryantalizm, Doğu'yu geri kalmış, egzotik, tembel ve despot olarak tasvir ederken Batı'yı ileri, medeni, ahlak olarak üstün ve rasyonel olarak tanımlamaktadır. Bu ikili karşıtlık sadece Doğu'yu ötekileştirmekle kalmaz, aynı zamanda Batı'nın kendini üstün görmesini de pekiştirir. Modern bağlamlarda Neo-Oryantalizm, Müslümanları şeytanlaştırmaya, onları“öteki”olarak tasvir etmeye ve Doğulu/Arap kadınları ezilmiş ve Batı müdahalesine muhtaç olarak gösteren medya anlatıları aracılığıyla stereotipleri pekiştirmeye devam etmektedir. Bu çalışma, Suriye iç savaşı sırasında ABD ve Britanya anaakım medyasında Suriyeli kadınların temsilini oryantalizm kavramı üzerinden incelemekte ve kadınların temsillerinin Oryantalist söylemleri nasıl yansıttığı ve farklı bağlamlarda nasıl değiştiğini ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışma ABD'den New York Times ve Washington Post, Britanya'dan Guardian ve Times gazetelerinde genel olarak 2014, 2015 ve 2017 yılları ve Rakka, Rojova/Kobani, Halep, İdlib ve Humus şehirleri özelinde 2012-2019 yıllarında yayımlanan haber metinlerini analiz ederek medyanın Oryantalist söylemleri nasıl sürdürdüğünü, stereotipleri nasıl pekiştirdiğini ve kadınların sesini nasıl susturduğunu ortaya koymaktadır. İçerik analizi ve eleştirel söylem analizini birleştiren karma bir yöntem kullanılarak bu temsillerdeki baskın söylemleri ve örtük anlamlar ortaya çıkarılmaktadır. Çalışmada, Ruth Wodak'ın söylem-tarihsel yaklaşımı kullanılarak olayların arka planı ve bağlamı bir arada değerlendirilerek söylemlerin oluştuğu politik zemin de ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Anahtar Sözcükler Oryantalizm, temsil, postkolonyal feminizm, eleştirel söylem analizi
Özet (Çeviri)
Orientalism is a framework of thought and representation developed by the West to construct and dominate the East. According to Edward Said, Orientalism, which has its roots in colonialism, depicts the East as backward, exotic, lazy and despotic while the West is described as advanced, civilised, morally superior and rational. This binary opposition not only marginalises the East but also reinforces the West's self-perceived superiority. In modern contexts, Neo-orientalism continues to demonise Muslims, portraying them as an“other”and reinforcing stereotypes through media narratives that portray Eastern/Arab women as oppressed and in need of Western intervention. This study analyses the representations of Syrian women in the US and British mainstream media during the Syrian civil war through the concept of Orientalism and tries to reveal how these representations reflect Orientalist discourses and how they change in different contexts. The study analyses the news texts published in the New York Times and Washington Post in the US and the Guardian and Times newspapers in Britain in 2014, 2015 and 2017 in general, and in the cities of Raqqa, Rojova/Kobani, Aleppo, Idlib and Homs in particular in 2012- 2019, and reveals how the media perpetuate Orientalist discourses, reinforce stereotypes and silence women's voices. Using a mixed method combining content analysis and critical discourse analysis, the dominant discourses and implicit meanings in these representations are revealed. By utilising Ruth Wodak's discourse-historical approach, the study tries to reveal the political ground on which the discourses are formed by evaluating the background and context of the events together. Keywords Orientalism, representation, postcolonial feminism, critical discourse analysis