Kadın girişimcilerin krediye erişebilirliği: Kadın girişimci kredi destek paketleri üzerine bir inceleme
Accessibility to credit of female entrepreneurs: An analysis on loan support packages for female entrepreneurs
- Tez No: 871812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma son yıllarda kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacı ile bankacılık sektöründe ve diğer fon verenler kuruluşlarca hazırlanan kadın girişimci kredisi ve diğer desteklerin kadın girişimciliğine katkısını inceleme amacı ile hazırlanmıştır. Bu kapsamda girişimcilik ve kadın girişimciliği kavramları, erkek girişimciliğinden kadın girişimciliğini ayıran özellikler, girişimcilik serüveninde kadın girişimcilerin karşılaştığı sorunlar açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ana eksenini ise 2021 yılı sonrasında kadınların kullanımına sunulan kadın girişimci kredisi paketlerinin kadın girişimciliğine katkısını incelemek amacı ile veri analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Kadın Girişimci Kredisi adı ile kullandırılan kredilerin erkek girişimcilere kullandırılan girişimci kredilerinden özellikli bir farklılık göstermediği görülmüştür. Bu tespit ile kadın girişimciliğinin artırılması adına genel programlar oluşturulması yerine daha özele inerek, kadının iş hayatındaki var olma sorunlarına daha özel çözümler getirilmesi gerektiği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of loans and other support packages which are designed by the banking system and other organizations to support female entrepreneurs. With this aim, first we explaine meaning of entrepreneurship and female entrepreneurship, the difference between female and male entrepreneurs, problems faced by females in entrepreneurial process. The main axis of the study is to analyze data of loan packages used by women after 2021 to examine the contribution of female entreprenuers loan packages on female entrepreneurship. As a result of the study, it is observed loans granted under the name of Women Entrepreneur Credit is not show a significant and effective difference compared to entrepreneur loans granted to males. However, they particularly create a positive differentiation in terms of access time to credit, especially for newly established businesses. The conclusion drawn is that women entrepreneurs loans have an impact on the number of new women entrepreneurs. Since no significant differences are observed in other areas, it is emphasized that instead of creating general programs to enhance women entrepreneurship, more specific solutions should be developed to adress the unique challenges faced by women in the business world. This includes focusing on education and by that transforming societal awareness to eliminate gender-based roles.