Sahneye sokaktan bakmak: Mekân-politika ilişkisinin serencamı olarak Ankara Sanat Tiyatrosu
Looking at the stage from street: Ankara Sanat Tiyatrosu as the reflection of space-politics relationship
  1. Tez No: 871810
  2. Yazar: SAFİYE SİDAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, mekân, siyaset ve kolektif bellek kavramları üzerinden şekillenerek teorik ve pratikte gerçekleşen mekânsal dönüşümün sokak mekânı ve politik tiyatro üzerindeki etkilerinin izini sürmekte ve odağına mekân olarak Ankara Sanat Tiyatrosu'nu (AST) almaktadır. Ankara Sanat Tiyatrosu, mekânsal olarak uzun seneler boyunca Ankara'nın Kızılay semtinde bulunan İzmir Caddesi Ihlamur Sokak'ta konumlanmıştır. AST'ın mevcudiyetinin temel yapı taşlarından biri olan bu mekân, kentin kültürel ve kolektif belleğinde de önemli bir yere sahiptir. Pandemi koşulları ve ekonomik sebepler dolayısıyla 2020 yılında sokakta konumlanan mekânından ayrılıp bir alışveriş merkezine taşınması AST için önemli bir dönemeçtir. Bu çalışmada AST'ın tarihinin incelenmesinden ziyade, AST'ın geçirdiği mekânsal değişimden yola çıkarak politik tiyatronun sokak mekânı ile ilişkisinin ele alınması, AST'ın mekânının kolektif bellekteki yerinin altı kazılarak gün yüzüne çıkarılması ve sokak-AVM hattında sanatın geçirdiği mekânsal ve siyasal dönüşümün etkilerinin ortaya konması hedeflenmiştir. Aynı zamanda AST oyuncuları, idari kadrosu, emekçileri ve seyircileriyle derinlemesine yapılacak olan mülakatlarla bir veri seti elde edilecektir. Elde edilen bu veri seti, tezin içeriğine uygun bir şekilde tezin son bölümünde değerlendirilecektir. Politik tiyatronun sokak ile ilişkisi bağlamında“Sokak bir bellek mekânı mıdır?”sorusunun yanıtı aranmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study will trace the effects of theoretical and practical spatial transformation on street space and political theater, shaped through the concepts of space, politics and collective memory and the place it will focus on will be Ankara Sanat Tiyatrosu (AST). Ankara Sanat Tiyatrosu has been spatially located on Izmir Street, especially Ihlamur Street, in the Kızılay district of Ankara for many years. This place, which is one of the fundamental building blocks of AST's existence, also has an important place in the cultural and collective memory of the city. Leaving its location on the street and moving to a shopping center in 2020 due to pandemic conditions and economic reasons is an important turning point for AST. In this study, rather than examining the history of AST, it is aimed to discuss the relationship between political theater and street space based on the spatial change that AST has undergone, to look at the place of AST's space in the collective memory, and to reveal the effects of the spatial and political transformation that art has undergone in the street and shopping center. At the same time, a data set will be obtained through in-depth interviews with AST performers, administrative staff, workers and spectators. This obtained data set will be evaluated in the last part of the thesis. In the context of political theater's relationship with the street,“Is the street a place of memory?”an attempt will be made to find the answer to the question.