Eczacıların reçetesiz ilaç tavsiyelerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting pharmacists' over-the-counter drug recommendations
- Tez No: 871835
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde birçok ilaç, reçetesiz ilaç statüsüne göre yeniden sınıflandırılarak halkın giderek artan sayıda ilaca daha fazla doğrudan erişim imkânı sağlanmıştır. Reçetesiz ilaçlara yönelik kullanımın artması ile tüketicilere kendi sağlık durumlarına daha fazla dahil olma fırsatı verilmektedir. Bilgi asimetrisinin mevcut olduğu sağlık hizmetlerinde tüketiciler reçetesiz bir ilacı kullanıp kullanmama konusunda çeşitli kaynaklara başvurmaktadır. Bu kaynaklardan en çok danışılan sağlık profesyoneli ise eczacıdır. Eczacılar, reçetesiz ilaçlarının tedariğinde çok yönlü bir role sahiptir ve reçetesiz ilaç kullanımında toplumun sağlık danışmanı sorumluluğunu üstlenmektedir. Eczacılar tüketiciye reçetesiz ilaç konusunda danışmanlık yaparken ise tıbbi, sosyal ve pazarlama gibi çok çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Eczacının hangi faktör etkisi altında reçetesiz ilaç tavsiyesi yapacağı ise eczacı ve eczanenin sahip olduğu birçok karakteristik özelliğe bağlıdır. Ulusal literatürde eczacıların reçetesiz ilaç tavsiyelerini etkileyen faktörler üzerine yürütülmüş güncel bir çalışmanın bulunmaması bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı eczacıların reçetesiz ilaç tavsiyelerini etkileyen faktörlerin eczacı ve eczaneye ilişkin açısından farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, Ankara'da faaliyet gösteren eczanelerde çalışan eczacılar ile yüz yüze görüşülerek anket formu dağıtılmış ve toplam 333 eczacıdan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, eczacıların reçetesiz ilaç tavsiyelerinin en çok tıbbi güçler boyutundan etkilendiği tespit edilmiştir. Bunun yanında araştırmada; eczacıların tıbbi, sosyal ve pazarlama güçlerine ilişkin değerlendirmelerinde eczacının medeni durum, eczanedeki görevi, sektördeki tecrübesi ve çalıştığı eczanenin konumu, kategorisi, anlaşmalı olduğu sigorta kurumu, faaliyet süresi, günlük ortalama reçeteleme sayısı, günlük ortalama reçetesiz ilaç satış sayısı ve çalışan sayısı ile ilişkili faktörlerde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler Reçetesiz ilaç, Eczacılık, Pazarlama
Özet (Çeviri)
Today, many medicines have been reclassified according to non-prescription medicine status, providing the public with more direct access to an increasing number of medicines. With increased use of over-the-counter medications, consumers are given the opportunity to become more involved in their own health. In health services where information asymmetry exists, consumers consult various sources to decide whether to use an overthe-counter drug. The most consulted health professional among these sources is the pharmacist. Pharmacists have a multifaceted role in the supply of over-the-counter medicines and assume the responsibility of being the community's health advisor in the use of over-the-counter medicines. When pharmacists advise consumers about nonprescription drugs, they are influenced by a wide variety of factors such as medical, social and marketing. The factors under which the pharmacist will recommend non-prescription drugs depend on many characteristics of the pharmacist and the pharmacy. The starting point of this study is the lack of a current study in the national literature on the factors affecting pharmacists' over-the-counter drug recommendations. In this context, the aim of this study is to reveal whether the factors affecting pharmacists' over-the-counter drug recommendations differ in terms of pharmacist and pharmacy. In this context, a survey form was distributed to pharmacists working in pharmacies operating in Ankara face to face and the data obtained from a total of 333 pharmacists were evaluated. As a result of the analysis, it was determined that pharmacists' over-the-counter drug recommendations were most affected by the medical powers dimension. In addition, in the research; In their evaluation of the medical, social and marketing powers of pharmacists, factors related to the pharmacist's marital status, duty in the pharmacy, experience in the sector, location of the pharmacy he works in, category, contracted insurance institution, duration of activity, average daily number of prescriptions, average daily number of over-the-counter drug sales and number of employees. Significant differences were detected. Keywords Non-prescription, pharmacy, marketing