Üniversitelerde lisans düzeyinde eğitim verilen rekreasyon yönetimi bölümü müfredatlarının incelenmesi
Review of the curriculum of the recreation management department provided education at undergraduate level in universities
- Tez No: 871881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bireylerin hayatında olan problemler ile bilim ve teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler boş zamanın genişlemesine neden olmuştur. Boş zamanın artması, bireylerin zamanlarını daha kaliteli ve verimli şekilde geçirmek istemeleri doğrultusunda ihtiyaçlarının doğru ve güzel bir şekilde değerlendirilmesi sonucunu getirmiştir. Bu durumda boş zamanın eş değeri olan rekreasyon kavramını da ortaya çıkarmıştır. Bireylerin boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirebilmeleri için bu alanda uzmanlaşmış ve eğitimini almış kişilerin dahil olmasına sebebiyet vermiştir. Bu durumunda çözülebilmesi için üniversiteler de bulunun 'Rekreasyon Yönetimi Bölümü' önemli bir rol oynamaktadır. Bireylerin boş zaman etkinliklerine yönelmesi ve doğru faaliyetlerde bulunmasında ise bu bölümün eğitimini almış kişilerle mümkün olacağı belirlenmiştir. Rekreasyon Yönetimi eğitimi, boş zamanların artması ile önemli bir hale gelmiştir. Üniversitelere bu bölümün girmesi, bireylerin boş zamanlarını nasıl değerlendirecekleri konusu hakkında bilgilendirmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye 'de bulunan rekreasyon yönetimi bölümü müfredatlarının incelenip literatüre katkı sağlanmasıdır. Çalışmanın bir diğer aşamasına bakıldığında ise yöntem ile ilgili bilgilere yer verilip çalışmanın modeli, yöntemi ve veri toplama sürecinden bahsedilmiştir. Bununla beraber çalışma ile ilgili elde edilen bulgulara da yer verilmiştir. Rekreasyon yönetimi bölümleri incelendiğinde alandan doktora eğitimi almış akademisyen sayısının zamanla arttığı, Türkiye'de 20 üniversitede 21 fakülte ve yüksekokulunda yer aldığı görülmüştür. Müfredatlara genel olarak bakıldığında rekreasyon yönetimi meslek dersleri ile spor ağırlıklı derslerin yer aldığı, bunun yanında başta dil dersleri olmak üzere işletme, yönetim organizasyon gibi derslerinde olduğu görülmektedir. Araştırmanın sonucunda, bulgulardan elde edilmiş olan bilgiler doğrultusunda rekreasyon yönetimi bölümleri için örnek bir müfredat önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The problems of changes and the developments in the field of science and technology have caused changes in leisure time. The process of evaluating the needs of more people in a correct and beautiful way continues, as their free time will increase and they want to spend their time in a quality and productive way. In this case, the recreation system, which is the equivalent of free time, also emerged. The reason why people who are in this field and have received education are included so that they can spend their free time productively is that they have not left yet. In order to solve this situation, the 'Recreation Management Department' in universities plays an important role. It was determined that helping them engage in leisure time activities and taking the right actions would only be possible with people who have received training in this department. Recreation Management education has become important with the increase in leisure time. He gave information to universities about this department and how to spend their free time. The purpose of this use is to examine the recreation management curricula in Turkey and continue the literature contribution section. In another phase of the study, information about the method is included and modeling, method and data collection process are mentioned. In addition, the findings obtained from the relevant study are also included. The increase in the earnings of academicians who received doctorate education in the field of recreation management programs was seen in 21 faculties and colleges in 20 universities in Turkey. It is seen that the curriculum generally includes recreation, vocational, sports courses and sports-oriented courses, as well as courses such as business administration, management and organization, especially language courses. As a result of the research, the content of sample curriculum programs for recreation management departments in line with the information obtained from the findings.