Türkiye'de biyopolitika ve kadın sağlığı: 14 Mayıs 2023 seçim beyannameleri çerçevesinde bir analiz
Biopolitics and women's health in Turkey: An analysis within the framework of May 14, 2023 election declarations
- Tez No: 871888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Biyopolitika kavramı, yaşam ve canlı varlık kavramlarının“beden politikaları”olarak tezahür ettiği bir alandır ve bu bağlamda bedenin sağlıklı olması öncelikli bir konudur. Modern toplumların refah seviyesinin göstergelerinden biri olan sağlıklı bireylerle inşa edilen toplumlar, iktidarların yönetiminde büyük önem taşımaktadır. Kadın sağlığı, toplumun refah seviyesini belirleyen kritik unsurlardan biridir ve iktidarların nüfus politikaları çerçevesinde kadın bedeni üzerinde tahakküm kurdukları alanlardan biridir. Siyasi partilerin ideolojileri, biyopolitik bakış açılarını ve dolayısıyla kadın sağlığına ilişkin politikalarını önemli ölçüde etkilemektedir. Zira iktidarın beden üzerindeki yaşam ve ölüm tasarrufu, biyopolitikanın kapsamına giren ölüm ve doğum oranları, bulaşıcı hastalıklar, doğum politikaları, aile planlaması, kürtaj politikaları, toplumsal cinsiyet konularındaki görüşleri, seçimlerden önce yayınladıkları beyannamelerde inşa ettikleri söylemleri ile deşifre edilebilir. Bu çalışmada, Türkiye'deki 14 Mayıs 2023 seçimlerinde yayınlanan seçim beyannameleri eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Amaç, partilerin ideolojik yönelimlerinin kadın sağlığı ve dolayısıyla toplum sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of biopolitics is a field where the concepts of life and living beings are manifested as“body politics”and in this context, the health of the body is a priority issue. Societies built with healthy individuals, which is one of the indicators of the welfare level of modern societies, is of great importance in the management of governments. Women's health is one of the critical elements that determine the welfare level of the society and it is one of the areas where the governments dominate over the female body within the framework of population policies. The ideologies of political parties significantly affect their biopolitical perspectives and thus their policies on women's health. The government's life and death domination over the body, its views on mortality and birth rates, infectious diseases, birth policies, family planning, abortion policies, and gender issues, which fall within the scope of biopolitics, can be deciphered through the discourses they construct in the declarations they publish before elections. In this study, the election manifestos published in the elections of 14 May 2023 in Turkey are analysed through critical discourse analysis method. The aim is to reveal the effects of the ideological orientations of the parties on women's health and thus public health.