Çağdaş sanatta figürde yeni yaklaşımlar
New approaches to figures in contemporary art
  1. Tez No: 871887
  2. Yazar: VİLDAN BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AZİZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1960 sonrası çağdaş resim sanatında tabiata dönüş ile birlikte figür yeniden önem kazanmış, bu dönüş eskinin devamı olmaktan uzak, yeni biçim, teknik ve anlatılarla başlamıştır. Bu durum sanatın anlam ve içeriğinde önemli değişimler ve zenginlikler yaratmış; salt estetik ve kısıtlı anlatı üzerinden gelişen modern sanatın aksine çağdaş sanatçılar, figüre yükledikleri zengin biçim ve anlatılarla yeni mesajlar vermişlerdir. Bununla birlikte teknolojide ki gelişmeler sanatın değişiminde önemli rol oynamıştır. Özellikle 1960'ların başında Pop-Art ile başlayan kırılmalar, 1970'lerde küreselliğe vurgu yapan sanatçıların daha çok bireyselliğe yönelmeleri, ele aldıkları konuları zenginleştirmiş; bu da toplumun sorunlarına dahil olduklarını göstermiştir. Beraberinde getirdiği çoğulculuk, pastiş, ironi gibi kavramlarla da önü açılan resim sanatında figürü farklı bağlamda ele almışlardır. Bu çalışmanın amacı çağdaş sanat içerisinde figürün dönüşünde görülen yeni yaklaşımların neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda 1950 sonrasında figürün dönüşüne katkı veren önemli akımlarda Bay Are Painters, Pop Art, Foto-Realizm, Yeni İmge, Neo-Ekspresyonizm, Postmodernizm temelinde inceleme ve analiz yapılmıştır. Çağdaş sanatta görülen yeni yaklaşımların modern sanatta görülen yaklaşımlardan oldukça farklı olduğu bu yeni yaklaşımların sanatlarının özgürlük alanlarını genişlettiği, her türlü tekniğin sanata katkı verdiği, her türlü malzemenin özgürce kullanıldığı, teknoloji, bilim ve tasarımla sanatın entegre olduğu, bunlarla beraber figürde görülen yeni yaklaşımların figüratif anlatıyı daha da öne çıkardığı, figürün sanat içerisinde güçlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In post-1960 contemporary painting, the figure regained importance with the return to nature, and this return, far from being a continuation of the old, started with new forms, techniques and narratives. This situation created significant changes and richness in the meaning and content of art; unlike modern art, which developed solely on aesthetics and limited narrative, contemporary artists gave new messages with the rich forms and narratives they attributed to the figure. In addition, developments in technology have played an important role in the change of art. Especially the ruptures that started with Pop Art in the early 1960s and the tendency of artists who emphasised globalism in the 1970s towards individualism enriched the subjects they dealt with; this showed that they were involved in the problems of society. In the art of painting, which was paved the way with concepts such as pluralism, pastiche and irony, they handled the figure in different contexts. The aim of this study is to reveal the new approaches seen in the return of the figure in contemporary art. In this context, Bay Are Painters, Pop Art, Photo-Realism, New Image, Neo_Expressionism, Postmodernism were analysed and analysed on the basis of important movements that contributed to the return of the figure after 1950. It has been observed that the new approaches seen in contemporary art are quite different from the approaches seen in modern art, that these new approaches expand the freedom areas of art, that all kinds of techniques contribute to art, that all kinds of materials are used freely, that art is integrated with technology, science and design, and that the new approaches seen in the figure further emphasise the figurative narrative and that the figure is strengthened in art.