Sosyal medya reklamlarına yönelik şüpheciliğin Y ve Z kuşağının satın alma davranışı üzerindeki rolü: Malatya ili örneği
The role of suspicion towards social media advertisements on the purchasing behavior of generation Y and generation Z: The case of Malatya province
  1. Tez No: 871920
  2. Yazar: MERVE İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ÇEKİÇ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Reklama yönelik şüphe, reklama inanmama eğilimidir. Reklam şüpheciliği konusu reklamın etkinliği, samimiyeti ve inandırıcılığı konusunda önemlidir. Tüketiciler, reklama duydukları şüphe sonucunda ürüne ya da markaya inanmakta güçlük çekebilmektedirler. Bu bağlamda reklamlar samimiyetlerini kaybederek tüketicilerin satın alma davranışı üzerinde belirleyici rol oynabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Y ve Z kuşağı tüketicilerinin sosyal medya reklamlarına yönelik şüpheciliği ve bunun satın alma davranışını üzerindeki rolünün incelenmesidir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket uygulanmıştır. Ankette tüketicinin satın alma davranış, reklam şüpheciliği ve sosyal medya reklamına yönelik tutum ölçekleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 430 katılımcıya çevrim içi ve yüzyüze anket uygulanmıştır. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, sosyal medya reklamlarına yönelik şüphecilik hem tutumu hem de satın alma davranışını pozitif yönde etkilemektedir. Sosyal medya reklamlarına yönelik şüphecilik, tutum ve satın alma davranışının demografik özelliklerle arasındaki ilişkiyi analiz etmek yapılan testler sonucunda ise sosyal medya reklamlarına yönelik tutum ile cinsiyet arasında, eğitim düzeyi ve satın alma davranışı arasında ve eğitim ve sosyal medya reklamlarına yönelik tutum arasında anlamlı bir farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ad skepticism is the tendency to disbelieve an advertisement. The issue of advertising skepticism is important for the effectiveness, sincerity and credibility of advertising. Consumers may have difficulty believing in the product or brand as a result of their suspicion of the advertisement. In this context, advertisements may lose their sincerity and play a decisive role in consumers' purchasing behavior. The main purpose of this study is to examine the skepticism of Generation Y and Z consumers towards social media advertisements and its role on purchasing behavior. In the study, a questionnaire was applied as a data collection method. In the survey, consumer buying behavior, advertising skepticism and attitude towards social media advertising scales were used. Within the scope of the study, 430 participants were surveyed online and face-to-face. According to the correlation analysis results, skepticism towards social media ads positively affects both attitude and purchase behavior. As a result of the tests conducted to analyze the relationship between skepticism, attitude and purchase behavior towards social media ads and demographic characteristics, significant differences were found between attitude towards social media ads and gender, between education level and purchase behavior, and between education and attitude towards social media ads.