Carl Gustav Jung's four main archetypes with particular reference to patriarchy in Caryl Churchill's Vinegar Tom, Adalet Ağaoğlu's Evcilik Oyunu and Lot Vekemans' Poison
Caryl Churchill'in Sirke Tom, Adalet Ağaoğlu'nun Evcilik Oyunu ve Lot Vekemans'ın Zehir oyunlarındaki ataerkillik ve Carl Gustav Jung'un dört ana arketipi
- Tez No: 871921
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞEKERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bireylerin psikolojisini anlamak için, psikolojilerinin sosyal çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğini keşfetmek önemlidir. Pek çok psikolojik sorun, ataerkil toplum tarafından şekillendirilen toplumsal ve geleneksel normlara dayanmaktadır. Bu normlar baskıcı olabilir, hayal kırıklığına yol açabilir ve bireylerin bilinç ve bilinçdışını etkileyerek nihayetinde kişiliklerini şekillendirebilir. Carl Gustav Jung, analitik teorisinde, ruhu üç bölüme ayırmış ve kolektif bilinçdışını vurgulamıştır, çünkü burası kişiliğin geliştiği ve farkında olmadan atalardan miras kalan davranışları benimsediği yerdir ve herkesin sahip olduğu genel arketiplerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tez, Jung'un dört ana arketipini, Caryl Churchill'in Sirke Tom (1976), Adalet Ağaoğlu'nun Evcilik Oyunu (1964) ve Lot Vekemans'ın Zehir (2007) oyunlarında farklı kültürlerde sosyal bir sorun olarak ataerkilliğe odaklanmak için inceleyecek ve analiz edecektir. Tezin önemi ve amacı, ataerkilliğin farklı kültürlerden karakterler üzerinde nasıl ortak bir yıkıcı etkiye sahip olduğunu ortaya koyan edebiyat ve psikolojinin birleşik çalışmasında yatmaktadır. Ataerkillik, geçmişimizi ve günümüzü etkilemeye devam eden kalıcı ve yaygın bir sorundur; bu nedenle, zaman içinde olumlu bir değişim sağlamak için sosyal analiz ve psikolojik içgörüler yoluyla bu soruna ışık tutmak ve farkındalığı artırmak çok önemlidir. Dolayısıyla, bu tez, Jung'un kolektif bilinçdışı teorisini tiyatro diyaloglarındaki ataerkillikle ilişkilendirerek, tiyatro diyaloglarında nitel araştırma ve söylem analizi kullanarak farklı kültürlerdeki karakterlerin kolektif arketipik davranışlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
To understand the psychology of individuals, it is essential to explore how their psychology interacts with their social surroundings. Many psychological problems are deeply rooted in societal and traditional norms that have been shaped by patriarchal society. These norms can be oppressive, leading to frustration and influencing the consciousness and unconsciousness of individuals, ultimately shaping their personality. Carl Gustav Jung, in his analytical theory, divides the psyche into three parts and emphasises the collective unconscious, as this is where personality develops and unwittingly adopts inherited behaviors from ancestors, resulting in the emergence of general archetypes that everyone has. This thesis aims to examine and analyse Jung's four main archetypes to focus on patriarchy as a social issue in different cultures through Caryl Churchill's Vinegar Tom (1976), Adalet Ağaoğlu's Evcilik Oyunu (1964), and Lot Vekemans' Poison (2007). The significance and purpose of the thesis lie in the combined study of literature and psychology, which reveals how patriarchy has a common devastating impact on characters from different cultures. Patriarchy is a persistent and pervasive issue that continues to impact our past and present, so it is crucial to shed light on this problem and raise awareness through social analysis and psychological insights to drive positive change over time. As a result, this study focuses on the collective archetypal behavior of characters in selected plays representative of different cultures in line with Jung's Collective Unconscious Theory to patriarchy in dramatic dialogues, employing a qualitative research and discourse analysis.