Resiprokal hareket ile çalışan iki farklı eğe sisteminin apikal debris taşkınlığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of apical debris extrusion with two different file systems on reciprocal motion
  1. Tez No: 871953
  2. Yazar: MERVENUR YANEN KORKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu in vitro çalışmada iki farklı resiprokal hareketle çalışan tek eğe sisteminin apikal debris taşkınlığı miktarının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada 30 adet periodontal, ortodontik veya protetik sebeplerle çekilmiş tek köklü tek kanallı dişler kullanıldı. Kök yüzeyindeki periodontal doku artıkları kretuar ile uzaklaştırıldı. Dişlerin tek kanallı olduğunu teyit etmek, eksternal rezorpsiyon, 15 dereceden büyük kök kanalı eğimi olan ve kök ucu kapanmamış dişleri çalışma dışı bırakmak üzere mesiodistal ve bukkolingual açılardan radyografiler alındı. Çekilmiş dişlerde standardizasyonun sağlanması amacıyla kronları uzaklaştırılıp kök boyu 15 mm olacak şekilde düzenlendi. Giriş kavitesi hazırlandıktan sonra apikal açıklık 15 numaralı K tipi el eğesi ile kontrol edildi. Çalışma boyu apikal foramenden 1mm kısa olacak şekilde belirlendi. Kök kanal şekillendirmesi üretici firmaların talimatları doğrultusunda her bir grupta R- Motion (RM; FKG Dentaire) ve Reciproc Blue (RB; VDW Almanya) resiprokal hareketli tek eğe sistemi ile apikal çap 0.40 mm olacak şekilde yapıldı (n=15). Ağırlığı hassas terazi ile önceden ölçülmüş eppendorf tüplerinde apikalden taşan debris toplandı. Eppendorf tüplerinin başlangıç ağırlığı preparasyon sonrası ölçülen ağırlıktan çıkarılarak taşan debris miktarı hesaplandı. Apikal debris taşkınlığı miktarı Myers ve Montgomery tarafından geliştirilen deney düzeneği ile hesaplandı. Her iki örnek grubunda apikalden debris taşkınlığı görüldü. RB ve RM eğe sistemleri arasında apikalden debris taşkınlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the amount of apical debris extrusion of a single file system with two different reciprocal movements. In this study, 30 single-rooted single canal teeth that extracted for periodontal, orthodontic or prothetic reasons were used. The. periodontal tissues on the root surface were removed with the scaler. Periapical radiographs were taken from mesiodistal and buccolingual planes to confirm that the teeth had a single canal, to exclude teeth with external resorption, canal curvature greater than 15 degrees, and teeth with open apices. In order to standardize root lenght in extracted teeth, the crowns were removed and the root length was adjusted to 15 mm. After the endodontic access cavity was prepared, the apical patency was checked with a number 15 K-type hand file. The working length was determined to be 1 mm shorter than the apical foramen. Root canal preparation was performed with R- Motion (RM; FKG Dentaire) and Reciproc Blue (RB; VDW GmbH) reciprocating single file system with an apical diameter of 0.40 in each group according to the manufacturer's instructions (n=15). Apically extruded debris was collected in weighted eppendorf tubes measured with a precision balance. The amount of debris extrusion was calculated by subtracting the initial weight of the Eppendorf tubes from the weight measured after preparation. The amount of apical debris extrusion was measured with the system developed by Myers and Montgomery. Apical debris extrusion was seen in both sample groups. there was no significant difference between the amount of debris extrusion in RB and RM reciprocating single file systems.