Türk halk kültüründe misafirlik -netnografik bir araştırma-
Hospitality in Turkish folk culture -a netnographic research-
  1. Tez No: 871954
  2. Yazar: SİNEM İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kültür, insanlık tarihi boyunca birçok aşamadan geçerek oluşmaktadır. Kültür tarihi iletişim araçlarıyla ilerlemektedir. Sözlü iletişimden başlayarak yazının icadıyla yazılı iletişime ve günümüzdeki teknolojik ilerlemelerle elektronik iletişime doğru çeşitlenmiştir. Misafirperverlik yüzyıllar boyunca değişim ve dönüşümlere uğrayarak özünü koruyan Türk kültür geleneğidir. Teknolojinin getirdiği bir gelişim olan intemetin icadı, iletişim konusunda farklı bir noktaya ulaşılmasını sağlamıştır. Sosyal bir varlık olan insan iletişim ve etkileşim ihtiyacını gidermek için zamanının çoğunu intemetin bir ürünü olan sosyal medya uygulamalarıyla geçirmektedir. Bu bağlamda kullanıcılar misafirperverlik geleneğini, misafir ağırlama şekillerini ve benlik sunumunu paylaşmaktadır. Bu paylaşımların artması, halk bilimi açısından yeni bir icra ortamının incelenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Seçilen uygulamalar en sık kullanılan ve paylaşım yapılan alanlar olduğu için çalışmaya katkısının daha çok olacağı düşünülmüştür. Netnografik analiz yöntemiyle veriler incelenmiştir. Çalışma, anket tekniğiyle desteklenerek kuşaklararası dönüşüme katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, misafirlik ile ilgili geniş bir literatür taramasının ardından Türk halk kültüründe misafirlik kavramının geçmişten günümüze nasıl aktarıldığı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada misafirlik kültürü bağlamında korunan, çağın şartlarına bağlı olarak değişen ve dönüşen hususlar belirlenerek geleneğin gelecek kuşaklara aktarılma imkanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is formed by going through many stages throughout human history. Cultural history progresses through the means of communication. Starting from oral communication, it has diversifıed from written communication with the invention of writing and electronic communication with today's technological advances. Hospitality is a Turkish cultural tradition that has preserved its essence by undergoing changes and transformations over the centuries. The invention of the İnternet, which is a development brought by technology, has enabled a different point to be reached in communication. Human beings, who are social beings, spend most of their time with social media applications, which are a product of the İnternet, to meet the need for communication and interaction. in this context, users share the tradition of hospitality, the way they host guests, and the self­presentation. The increase in these shares draws attention to the need to examine a new performance environment in terms of folklore. Since the selected applications are the most frequently used and shared areas, it is thought that they will contribute more to the study. The data were examined by netnographic analysis method. The study is supported by the survey technique and contributes to intergenerational transformation. in this study, after a wide literature review on hospitality, it was examined in detail how the concept of hospitality was transferred from the past to the present in Turkish folk culture. in the study, the issues that are preserved in the context of the guest culture, changing and transforming depending on the conditions of the age are determined and the possibilities of transferring the tradition to future generations are evaluated.