Kadirli halk kültürü araştırması
Kadirli folk culture research
- Tez No: 783348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Kültür; toplumların yaşam şekillerinden, inanışlarından, duygu ve düşüncelerinden ve bu olgulara bakış açısından etkilenen, süreklilik arz eden, durağan olmayan değerler bütünüdür. Belli bir yöreye ait kültür ise ait olduğu toplumun değerlerinden kendinde bir parça bulundurmakla beraber kendi bünyesine has ögeleri de içermektedir. Bunlara ek olarak o yöre halkının teknoloji ile bağı, okuma yazma oranı, sosyo-ekonomik durumu ve yaşadıkları bazı olağanüstü durumlar da yörenin kültürünü etkilemektedir. Bu olağanüstü durumlardan biri salgın hastalıklardır. İnsanlarla olan bağı kısmen koparması sebebiyle kültürün parçası olan bazı pratikler yerine getirilememekte, o kültüre farklı kodlar eklemektedir. Ancak kültürel unsurlar bir günde unutulmayacağı gibi bir günde de değişmemektedir. Unutulmasını veya değişmesini sağlayan olgu kültürel unsurların yaşantıya aktarılıp aktarılmaması ve devam ettirilip ettirilmemesidir. Çalışmamızda Osmaniye ilinin Kadirli ilçesi ve çevresine ait halk kültürü unsurları araştırılmış, bu unsurların Türk kültüründeki yeri ve önemi aktarılmak istenmiştir. Bu unsurlar doğum, evlenme, ölüm, sünnet ve askerlik ile ilgili pratikler ve törenleri içeren geçiş dönemleri; halk inanışları, halk sağaltmacılığı, çocuk oyunları ve yeme-içme kültürü, halk takvimi, halk meteorolojisi, misafirlik âdetleri, el sanatları, giyim kuşam kültürü ve geleneksel meslekler ile ilgili halk bilgisi unsurlarıdır. Halk edebiyatı ürünleri çalışmaya dâhil edilmemiştir. Kadirli ilçesi, mahalleleri ve köyleriyle birlikte Sumbas ilçesinin köylerinde araştırma yapılmıştır. Çalışma hem yazılı kaynaklarla hem de sözlü kaynaklardan elde edilen bilgilerle desteklenmiştir. Bu bilgiler alan araştırması ve kaynak taraması yöntemleri, katılımlı ve katılımsız gözlem, mülakat teknikleri ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultured; From the perspectives of societies, lives, feelings and thoughts, and from the point of view of these phenomena, students are a set of values that are continuous and unstable. The culture of a certain region, on the other hand, contains a piece of the values of the society to which it belongs, as well as its own unique elements. In addition to these, the connection of the local people with technology, literacy rate, socio-economic status and some extraordinary situations they experience also affect the culture of the region. One of these extraordinary situations is epidemic diseases. Some practices that are part of the culture cannot be fulfilled because it partially breaks the bond with people, adding different codes to that culture. However, cultural elements do not change in a day as they cannot be forgotten in a day. The phenomenon that allows it to be forgotten or changed is whether cultural elements are transferred to life and whether they are maintained. In our study, elements of folk culture belonging to Kadirli district of Osmaniye province and its surroundings were investigated, and the place and importance of these elements in Turkish culture was tried to be conveyed. These elements are transitional periods including practices and ceremonies related to birth, marriage, death, circumcision and military service; folk beliefs, folk healing, children's games and eating and drinking culture, folk calendar, folk meteorology, hospitality customs, handicrafts, clothing culture and folklore elements related to traditional professions. Folk literature products were not included in the study. The research was carried out in the villages of Sumbas district, together with the district of Kadirli, its neighborhoods and villages. The study was supported by both written and oral sources. This information was obtained by field research and source scanning methods, participant and unattended observation and interview techniques.