Sabit kanatlı İHA'nın tasarımında kanat geometrisinin etkileri ve aerodinamik analizleri
The effects of wing geometry and aerodynamic analysis on the design of fixed-wing UAV
  1. Tez No: 871985
  2. Yazar: MELİH ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hava araçlarının tümünde kullanılan yakıt miktarını düşürmek, faydalı yükü arttırmak için gövdenin ve kanatların aerodinamik yapısında tasarımlar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında da bu konu göz önünde bulundurularak kanatlar ve İHA'lar da CL/CD oranını arttırmak hedeflenmiştir. Sabit kanatlı insansız hava aracı tasarımı kanat geometrisinin etkileri ve aerodinamik analizleri üzerine XFLR5 ve ANSYS Fluent öğrenci, programlarında aerodinamik analizler yapılmıştır. Her iki analiz verileri de karşılaştırılmıştır. En verimli olarak tasarlanan ALTAY kanadı ana gövde de olacak şekilde ve kuyruk tarafındaki gövde de SD-7037 kanadı kullanılarak SOLİDWORKS öğrenci programında Düz (küt) kanatlı Altay-0020 D ve Dik trapez kanatlı Altay-0020 T İHA'ları tasarımları yapılmıştır. Analizleri ANSYS Fluent öğrenci, programında 15,5 m/s hava hızında 5 farklı hücum açısında yapılmıştır. SOLİDWORKS'te tasarlanan kanatlar 3D yazıcıda parçaları çıkartılıp sonrasında montajı yapılmıştır. Kanatların ön tasarımından, analizlerine ve insansız hava aracının tasarımını, montajını kapsayacak sonuçlandırılma bölümüyle tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to reduce the amount of fuel used in all aircraft and to increase the useful load, designs are made in the aerodyamic structure of the body and wings. Considering this in study, aerodynamic design and analyzes were carried out on wings and UAVs for CL/CD value increasing. Aerodynamic analyzes were carried out in XFLR5 and ANSYS Fluent student, programs on the effects of fixed wing unmanned aerial vehicle design wing geometry and aerodynamic analysis. Data from both analyzes were compared. Flat (blunt) wing Altay-0020 D and vertical trapezoidal wing Altay-0020 T UAVs were designed in the SOLIDWORKS student program, with the most efficient Altay wing on the main body and the SD7037 wing on the tail fuselage. Analyzes were made in ANSYS fluent student, program at 15,5 m/s air speed and 5 different angles of attack. The Wings were designed in SOLIDWORKS, parts were removed and assembled on a 3D printer. The thesis study has been concluded with the final section, which will cover the preliminary design and analysis of the wings and the design and assembly of the unmanned aerial vehicle.