A story of struggles and renunciations: An examination of new age spirituality media in the context of social power relations
Mücadelelerin ve vazgeçişlerin hikayesi: Toplumsal iktidar ilişkileri bağlamında yeni çağ ruhaniliği medyasının bir incelemesi
- Tez No: 872037
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ SERHAT GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Yeniçağ ruhaniliği ile toplumsal güç ilişkileri arasında, dini alanın sınırlarını aşan çeşitli bağlar mevcuttur. Bu bağlar birçok mücadele alanı içerisinde kurulur. Medya bu inşalarda çeşitli roller oynamaktadır. Yakınsanmış bir medya ortamı; deneyimlerin, söylemlerin ve ilişkilerin üretilmesi ve yayılması için birincil konumdadır. Ruhaniliğe giriş kapısıdır, insanların etkileşimde bulunduğu agora ve söylemlerin öğretildiği okuldur. Bu tez; yeni çağ ruhaniliği, medya ve güç ilişkileri arasındaki ilişkileri kapsamlı bir şekilde ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Yeniçağ ruhaniliği medyasında şekillenen pratikler, deneyimler, kullanımlar ve öğretilerin toplumsal güç ilişkileri üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma Bourdieu'nun sosyolojik bakış açısına ve kültürel çalışmalar metodolojisine dayanmaktadır. Birbirinin olumsuz yanlarını saf dışı bırakmak amacıyla farklı veri toplama yöntemlerinden yararlanılan saha çalışmasında; olası yönelimleri keşfetmek ve ardından bunları ayrıntılı olarak araştırmak amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, üç yüz yedi anket yanıtı, öz-düşünümsel gizli bir çevrimiçi etnografi, 14 açık katılımcı gözlemi ve 36 bire bir derinlemesine görüşme kullanılmıştır. Bu çalışma temel araştırma sorusunu 4 adımda yanıtlamaktadır. İlk bölüm, yeni çağ ruhanilerinin Türkiye'deki sosyal güç ilişkileriyle etkileşime geçtikleri çeşitli yolları, özellikle de onun öğretilerinden nasıl etkilendiklerine inandıklarını; anketler ve küme analizi aracılığıyla ortaya koymaktadır. Bu ilk resme göre, sonuçlar test edilen etkilerin bir kümede, diğer test edilen etkilerin başka kümlerde benimsendiğini göstermemektedir, çünkü yeni çağ ruhanileri ya statüko yanlısı ya da karşıtı şekillerde etkilenmemektedirler. Bunun yerine sosyal güç ilişkilerine yaklaşımları temelinde ele alındığında; öğretiler bazı katılımcıları hiçbir alanda etkilememekte, diğerlerini hafif derecede etkilemekte ve diğerlerini ise hem statükoya karşı hem statükoyu destekleyecek biçimde her alanda yoğun bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca aşağıdaki bölümlere bilgi sağlayan derinlemesine görüşmelerde kota örneklemesinin kullanımını da sağlar. İkinci bölüm, insanların yeni çağ ruhaniliğinin iletişim kanallarına, uygulamalarına ve öğretilerine olan ilgisinin toplumsal nedenlerini sorgulamaktadır. Toplumsal nedenler birbiriyle derinden bağlantılıdır ve çoğunlukla iş birliği içerisinde varlık gösterirler. Kurumsal dinlerin kısmi güç kaybı, büyüsünü kaybetmiş bir dünyayı deneyimleyen romantik zihinler için bir boşluk yaratmaktadır. Siyasi ve kültürel iklimler, kurumsallaşmış olanlar yerine bazı kişilerin bu alternatif dini harekete ilgi duymasına neden olmaktadır. Kapitalizm ve ataerkil dünya düzeni, yaşanan, gözlemlenen veya meşrulaştırılmak istenen acılara anlam kazandırmak için ödül ve teselli arama arzusunu arttırmaktadır. Kısacası, yeni çağ ruhaniliği toplumsal mücadelelerin ve yanılsamaların alanı haline gelmektedir. Üçüncü bölüm, sermaye ekonomisi ve dini özgürlük bağlamında yeni çağ ruhanilerinin gerek medyayla gerek medya aracılığıyla olan etkileşimlerinin dinamiklerine odaklanmaktadır. Bulgular, yeni çağ ruhaniliğinde kurumsal bir merkezin bulunmamasından dolayı medyanın manevi bilgi, güç ve kültürün temel üretim hattı olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Dini özgürlük ve otorite üzerindeki çatışmaların veya yaratımların odağı olarak yeni çağ ruhanileri ve alanın dışındakiler için bir mücadele alanı görevi görür. Baskıcı bir kültürel iklimin yarattığı tehditler çoğu zaman, medyanın din özgürlüğüne ilişkin sağladığı olanaklardan daha ağır basmaktadır. Sahadaki dini otorite toplumdaki mevcut güç ilişkilerine meydan okumakta ve süregelen hiyerarşilerin bazılarını yeniden inşa etmektedir. Yeni çağcıların temsiline izin vermesine rağmen medya, halihazırda bu harekete dair bir toplumsal güç üretmekte yetersiz kalmaktadır. Son bölümde ise yeni çağ maneviyat öğretilerinin inananların toplumsal güç ilişkilerine ilişkin algı ve tutumları üzerindeki etkileri araştırılmakta ve çeşitli sonuçlar göstermektedir. İlk olarak; ruhani medya kullanıcıları, öğretileri nasıl çözecekleri ve hayatlarına nasıl dahil edecekleri konusunda büyük çeşitlilik gösterdiğinden, yeni çağ maneviyatını incelemek için kültürel çalışmaları kullanmanın önemini doğrulamaktadır. Bir küme her zamanki eleştirel duruşunu sürdürmektedir; var olan sosyolojik bilinci nedeniyle toplumsal meselelere bakış açısına ilişkin öğretilerden neredeyse hiç etkilenmemekte ve kozmodiselerle yalnızca kişisel acıları hafifletmektedir. Başka bir grup, sosyal açıdan sorumlu kişisel çalışma uygulamalarını benimseyerek, artan kişisel çıkarlarını müzakere etmektedir. Toplumsal gerçekliğe ilişkin umutsuzlukları ve önceden gelen karamsarlıkları, öğretileri neoliberal bir zihniyetle kişisel kurtuluş aramak için araçsallaştırmalarına ve kısmen de olsa toplumsal kötülük biçimlerine şahit olmanın acısından kaçınmalarına yardımcı olmaktadır. Son grup ise öğretileri geniş ölçüde benimsemekte ve daha hayırsever olmaya çalışmaktadır. Toplumsal mücadelenin ekoloji gibi nispeten daha az maliyetli alanlarında, gerçekten ne derece fedakarlıkta bulunduklarını önemsemeksizin, yeni edindikleri statüko karşıtı eğilimlerinden gurur duymaktadırlar. Ayrıca, medyadaki tipik yeni çağ maneviyat öğretilerine bağlı olarak alternatif bir gerçeklik yaratırlar ve pasiflik, göreceli ayrıcalıklar ve sisteme uyum sağlama arzularını meşrulaştırırlar. Genel olarak, çalışma yeni çağ ruhaniliği alanının, medyasının ve sosyal güç ilişkilerinin nasıl etkileşime girdiğine dair çeşitli açıları göstermektedir. Kısacası, birden fazla alanda birden fazla mücadele ve ve vazgeçişle dolu bir hikayedir.
Özet (Çeviri)
New Age spirituality has various bonds with social power relations that exceed the limits of the religious field. These bonds are constructed in multiple sites of struggle. Media plays various roles in these constructions. A converged media environment acts as the primary locus for producing and disseminating experiences, discourses, and relations. It is the entryway to spirituality, the agora where people interact, and the school that teaches discourses. This thesis aims to extensively reveal the relationships between New Age spirituality, media, and power relations. It aims to demonstrate the effects of the practices, experiences, uses, teachings that are shaped in New Age spirituality media on social power relations. To accomplish this purpose, the study depends on the sociological perspective of Bourdieu and cultural studies methodology. Utilizing different data-gathering methods that alleviate each others' pitfalls, the field research aims to explore the possible angles and then investigate them in detail. For this purpose, I used three hundred-seven survey answers, a self-reflexive covert online ethnography, 14 overt participant observations, and 36 one to one in-depth interviews. This study answers the major research question in 4 steps. The first chapter uses the surveys and cluster analysis to demonstrate a range of different ways New Age spiritualists interact with social power relations in Turkey, particularly in terms of how they believe to be influenced by its teachings. According to this initial sight, the results do not show the adoption of certain tested implications on one cluster and other tested implications on others, becuase New Age spiritualists are not influenced in either prostatus quo or counter-status quo ways. Instead, the teachings do not influence some participants on any ways, mildly influence others, and heavily influence others on every way including both pro-status quo or counter-status quo ways by their approach to social power relations. This chapter shows the necessity of avoiding generalizations about the societal implications of New Age spirituality and researching them extensively. It also provides the usage of quota sampling for in depth interviews that inform the following chapters. The second chapter questions the societal causes of people's attraction to New Age spirituality's communication channels, practices, and teachings. The societal reasons are deeply intertwined and work mostly in collaboration. The partial power loss of institutional religions creates a gap for the romantic minds experiencing a disenchanted world. Political and cultural climates cause some people to be attracted to this alternative religious movements rather than institutional ones. Capitalism and the patriarchal world order add up to the desire to search for rewards and compensations to attach meaning to the suffering experienced, observed, or desired to be legitimized. Overall, New Age spirituality becomes a site of societal struggles and illusions. The third chapter focuses on the dynamics of New Age spiritualists' interactions with and through media in the context of capital economy and religious freedom. The findings indicate that due to the lack of an institutional center in New Age spirituality, media emerges as the fundamental production line of spiritual information, power, and culture. It acts as a field of struggle for New Age spiritualists and outsiders by being the locus of conflicts over or creations of religious freedom and authority. The threats of an oppressive cultural climate often outweigh the media affordances related to freedom of religion. The religious authority in the field challenges existing power relations in society and reconstructs some of the same old hierarchies. Despite the media allowing a representation of New ages, it currently falls short of producing societal power for the movement. The last chapter investigates the implications of New Age spirituality teachings on the perception and attitude of believers regarding societal power relations and demonstrates various results. Firstly, it validates the significance of using cultural studies to study New Age spirituality, as spiritual media users show great diversity in how they decode and incorporate the teachings into their lives. One cluster maintains its usual critical stance; it hardly gets influenced by the teachings regarding its perspectives on societal matters, owing to its prior sociological consciousness, and it merely eases personal suffering with cosmodicies. Another group negotiates their accelerated selfinterest by adopting socially responsible self-work practices. Their despair and prior pessimism regarding societal reality help them instrumentalize the teachings to seek personal salvations with neoliberal mindsets and partly avoid the pain of observing societal forms of evil. The last group adopts the teachings extensively and tries to be more philanthropic. They feel proud of their newly developed counter-status quo tendencies in less costly areas of societal struggles, such as ecology, regardless of how much they truly invest in it. Besides, they create an alternative reality depending on the typical New Age spirituality teachings in media and legitimize their desires for passivity, relative privileges and comforting to the system. Overall, the study shows various angles of how the New Age spirituality field, its media, and social power relations interact. In short, it is a story filled with multiple struggles and renunciations at multiple sites.