Okullardaki idari ve öğretimsel rutinlerin farklı paydaşların bakış açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of administrative and instructional routines in schools from the perspectives of different stakeholders
- Tez No: 872084
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU, DOÇ. DR. TUBA GÖKMENOĞLU KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eğitimin bireyler üzerinde etkili olabilmesi için sürekliliğin oldukça önemli bir rol oynadığı açıktır. Süreklilik kavramı, genellikle Türk Dil Kurumu'nun“sıradanlık, çeşitlilikten yoksun, alışılagelmiş bir düzen içinde tekrarlanan ve alışkanlık haline gelmiş işler”şeklinde tanımladığı“rutin”kelimesini akla getirir. Bu çalışmanın amacı ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ile farklı branşlardan öğretmenlerin, okul yöneticilerinin, sınıf eğitimi öğretmen adaylarının ve sınıf öğretmeni yetiştiren Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim elemanlarının 'idari ve öğretimsel rutinler' hakkındaki görüşlerini incelemektir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilime (fenomenoloji) dayalı olarak kurgulanmıştır. Olgubilim bireylerin kendi bakış açısından algı ve deneyimlerini ön plana çıkarmayı amaçlar (Lester, 1999). Bu çalışma, nitel bir araştırma doğasına sahip olduğundan derinlemesine veri elde edebilmek amacıyla amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemi ile okullar ve katılımcılar belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, amaçlı örneklem yoluyla seçilen ilkokullarda çalışan 20 sınıf öğretmeni ve 10 okul müdürü, eğitim fakültesinde çalışan 5 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Okullarda gerçekleşen bu idari ve öğretimsel rutinlerin neler olduğu, deneyimler ve bunların ne anlama geldiğine yönelik veri yukarıda belirtilen farklı grupların her birine yönelik olarak hazırlanmış birbirine paralel görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Hazırlanan soru havuzlarından sorular seçilmiş; görüşme formları uzman görüşlerine dayalı olarak gözden geçirilmiştir. Görüşmeler aracılığıyla elde toplanan verilerin analizinde var olan durumun betimlenmesinde betimsel ve deneyimlerin anlamlandırılması sürecinde ise içerik analizi yapılmıştır. Bu araştırmanın veri analizinde Yıldırım ve Şimşek (2011) tarafından belirtilen dört aşamalı içerik analizi yöntemi kullanılmış, buna göre veriler kodlanmış, temalara ayrılmış, kodlar ve temalar düzenlenerek bulgular yorumlanmıştır. Sonuç olarak, öğretmen, yönetici ve öğretim elemanlarının lisans döneminde gördükleri teorik derslerle çalışma hayatları arasındaki rutinler arasında belirgin farklar olduğu, MEB ve üniversiteler arasında lisans öğrenimi süresince daha fazla iş birliği kurulması gerektiği ortaya çıkmıştır. İlkokullarda en önemli rutinin veli iletişimi olduğu, eğitimde rutinlerin doğru kullanımının olumlu yönde etkiler bıraktığı ve eğitimde dijitalleşme sürecinin idari ve öğretimsel rutinlerin hepsine yayılması görüşü de bulgular arasında yer almaktadır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlere, okul yöneticilerine, öğretmen eğitimcilerine ve karar alıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuity is of paramount importance for education to be effective for individuals. The word“routine”, which comes to mind when continuity is mentioned, is defined by the Turkish Language Association as“a job that is ordinariness, does not show variety, is done in the usual order, and has become a habit.”The aim of this study is to examine the opinions of classroom teachers working in primary schools, teachers from different branches, school administrators, classroom education teacher candidates and classroom education faculty members who train classroom teachers, about 'administrative and instructional routines'. The study was designed based on phenomenology, one of the qualitative research methods. Phenomenology aims to highlight individuals' perceptions and experiences from their own perspective (Lester, 1999). Since this study has a qualitative research nature, schools and participants were determined using the maximum diversity, one of the purposeful sampling methods, in order to obtain in-depth data. The study group of the research consists of 20 classroom teachers and 10 school principals working in primary schools selected through purposeful sampling, and 5 faculty members working at the faculty of education. Data regarding these administrative and instructional routines in schools, their experiences and what they mean were collected through parallel interview forms prepared for each of the different groups mentioned above. Questions were selected from the prepared question pools; Interview forms were reviewed based on expert opinions. In the analysis of the data obtained through interviews, descriptive analysis was used to describe the existing situation, and content analysis was used in the process of making sense of the experiences. In the data analysis of this research, the four-stage content analysis method recommended by Yıldırım and Şimşek (2011) was used, according to which the data was coded, divided into themes, and the findings were interpreted by arranging the codes and themes. As a result, it has been revealed that there are significant differences between the theoretical courses that teachers, administrators and faculty members take during their undergraduate years and the routines of their working lives, and that more cooperation should be established between the Ministry of Education and universities during their undergraduate education. There is also the opinion that the most important routine in primary schools is parent communication, that the correct use of routines in education has positive effects, and that the digitalization process in education has spread to all administrative and instructional routines. According to the findings, suggestions were made for teachers, school administrators, teacher educators and decision makers.