Kırşehir Kale Höyük kazılarında ortaya çıkan mimari kalıntıların değerlendirilmesi
Evaluation of the architectural ruins of the Kırşehir Kale Höyük excavations
  1. Tez No: 872114
  2. Yazar: MUSTAFA ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK ADAK ADIBELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Arkeolojik kazı çalışmaları, insanlık tarihini anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Geçmişin izlerini öğrenmek, kültürel mirası korumak ve geçmiş medeniyetlerin yaşam biçimlerini anlamak, arkeolojinin özünde yatan önemli hedeflerden sadece birkaçıdır. Bu bağlamda, Antik Dönem'de Kapadokya bölgesinin zengin tarihî dokusunun bir parçası olan Kırşehir Kale Höyük, önemli bir araştırma alanı olarak öne çıkmaktadır. Kırşehir Kale Höyük, Tunç Çağlarından günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimini içeren çok katmanlı bir yerleşim yeridir. Yaklaşık 20 m yüksekliğe ve 248 m genişliğe sahip olan höyük'te, 2009 yılında gerçekleştirilen sondaj çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan kültür varlıklarıyla birlikte 2012 yılından itibaren sistemli hale getirilerek çalışmalar yürütülmüştür. Sistemli kazılar, höyüğün kültürel ve tarihî önemini, arkeolojik buluntular üzerinden detaylı bir şekilde inceleyerek açıklanmasını mümkün kılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Kırşehir Kale Höyük'te gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan mimari kalıntıların tabakalara göre belgelenmesi ve değerlendirilmesidir. Özellikle, bu değerlendirmeler sonucunda karmaşık halde olan mimari kalıntıların işlevlerine ilişkin yorumlar yapılmış arazi çizimleri yeniden ele alınarak farklı düzende evreler halinde sadeleştirilmesine özen gösterilmiştir. Bu şekilde, Kırşehir Kale Höyük'te ortaya çıkarılan mimari kalıntılar korunacak ve akademik araştırmalara önemli katkılarda bulunacak; ayrıca bu bulguların gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacaktır. Bu çalışmanın sonuçları, yalnızca Kırşehir Kale Höyük'ün mimarisini değil, aynı zamanda Antik Dönem'de Kapadokya bölgesinin benzer mimari yapılarına sahip yerleşim alanlarının karşılaştırmalı analizine de katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Archaeological excavations play a crucial role in understanding human history. Learning about the traces of the past, preserving cultural heritage, and comprehending the lifestyles of past civilizations are among the key objectives inherent in archaeology. In this context, Kırşehir Kale Höyük, which is part of the rich historical fabric of the Cappadocia region in the Ancient Period, stands out as a significant research area. Kırşehir Kale Höyük is a multi-layered settlement encompassing a broad time span from the Bronze Age to the pesent day. With an approximate height of 20 meters and a width of 248 meters, the mound has been the subject of systematic excavations since 2012, following preliminary surveys conducted in 2009 that revealed significant cultural artifacts. These systematic excavations have enabled a detailed examination and elucidation of the mound's cultural and historical significance through archaeological findings. The primary aim of this study is to document and evaluate the architectural remains uncovered during the archaeological excavations at Kırşehir Kale Höyük according to their stratigraphy. Specifically, evaluations have been made regarding the functions of the complex architectural remains, with efforts to rectify and simplify incomplete field drawings by organizing them into distinct phases. In this way, the architectural remains uncovered at Kırşehir Kale Höyük will be preserved and will make significant contributions to academic research; additionally, these findings will be transmitted to future generations. The results of this study will contribute not only to the understanding of the architecture of Kırşehir Kale Höyük but also to the comparative analysis of settlement areas with similar architectural structures in the Cappadocia region during the Ancient Period.