Aristoteles ve Newton fiziğinde doğa anlayışı
The Concept of nature in Aristotele's and Newton's physics
  1. Tez No: 87215
  2. Yazar: EROL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
120 ÖZET Bu çalışmada, Aristoteles ve Newton'un doğa anlayışları karşılaştırılmış, günümüzdeki doğa anlayışı ve çevre sorunlarına değinilerek aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Aristo'nun doğa anlayışı organik ve nitelikseldir. Doğa, metafizik temelde anlaşılmış ve açıklanmıştır. 2. Newton'un doğa anlayışı mekanistik ve nicelikseldir. Doğa, metafizik reddedilerek anlaşılmış ve açıklanmıştır. Buna göre; a. Zaman ve mekan mutlaktır, evrensel ve süreklidir. b. Evren mutlaktır, sabittir, değişmezdir. c. Evrende katı bir determinizm vardır. d. Varlığın en küçük yapı taşı sert ve bölünmez atomlardır. e. Doğa nesnel olarak tasvir edilebilir. f. Doğaya ilişkin bilgiler indirgemeci yaklaşımla elde edilebilir.121 g. Fiziksel fenomenlerin kesin, belirli doğaları vardır ? 3. Yeni fizik Newton fiziğinin yukarıdaki kabullerini reddederek, doğayı ekolojik ve bütüncül bir temelde kavrar ve açıklamaya çalışır. Buna göre; a. Evren birbirine örülü ilişkiler ağı olarak algılanır. b. Bu kozmik ağ dinamik bir yapıdadır. 4. Çevre sorunlarının sebebi, Klasik Paradigma ' nın insanı ve doğayı sömüren yapısıdır.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY In this thesis Aristotle ' s and Newton ' s views of nature have been compared. By evaluating the contemporary views of nature and the problems of environment the following points have been concluded: 1. Aristotle ' s view of nature is organic and qualitative: the nature is understood and explained on the metaphysical ground. 2. Newton's view of nature is mechanical and quantitative. The nature is understood and explained on the ground of the rejection of metaphysics. 3. By rejecting these Newtonian views new physics explains the nature on the ecological and holistic ground. a. The nature is understood a web. b. This cosmological web is in a dynamic structure. 4. What lies behind the environmental problems is the absolute character of the Newtonian physics.