Ontolojik ve epistemolojik açıdan hareket problemi
The problem of motion from an ontological and epistemological perspective
  1. Tez No: 941489
  2. Yazar: DENİZ HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez, hareket ve zaman kavramlarını felsefe ve doğa bilimi ekseninde tarihsel olarak analiz etmiştir. Aristoteles ve İslam filozofları (İbn Sina, Sühreverdi), fizik ile metafiziği bütüncül bir yaklaşımla ele alırken, Newton'la birlikte deneysel ve determinist paradigmaların öne çıkmasıyla bu bütünlük parçalanmıştır. Newton'un hareket, zaman ve mekân anlayışının metafizik çelişkiler içerdiği; bilginin nedensellikten koparılarak işlevselcilik temelinde yeniden tanımlandığı gösterilmiştir. Einstein'ın Görelilik Teorisi ile klasik fiziğin mutlak zaman-mekân anlayışı reddedilmiş; zamanın ve mekânın gözlemciye ve kütleçekime bağlı olarak değişken olduğu ortaya konmuştur. Ancak uzay-zaman kavramı, metafiziksel düzeyde cevher olarak kabul edildiğinde yeni ontolojik sorunlara yol açmıştır. Kuantum mekaniğiyle birlikte ise nedensellik, gerçeklik ve zaman gibi kavramlar yeniden sorgulanmış; Heisenberg'in gözlemci etkisi, belirsizlik ve istatistiksel düzen anlayışının, felsefi temellendirmelerle uyuşmadığı ortaya konmuştur. Nedenselliğin epistemik zorunluluk olduğu vurgulanarak, bilim insanlarının metafizik düzlemde tutarsız söylemler geliştirdiği eleştirisi yapılmıştır. Sonuç olarak, bilimsel bilgi üretiminin felsefi açıklıkla desteklenmesi gerektiği, fizik-metafizik bütünlüğün yeniden inşa edilmesi için Aristotelesçi ve İslam felsefesi geleneğinin güncel fiziksel teorilerle birlikte yeniden yorumlanması gerektiği savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the concepts of motion and time from both philosophical and scientific perspectives throughout history. While Aristotle and Islamic philosophers such as Ibn Sina and Suhrawardi approached nature with a holistic integration of physics and metaphysics, this unity began to break down with Newton's introduction of an experimental and deterministic paradigm. Newton's understanding of motion, time, and space was shown to contain metaphysical inconsistencies, redefining knowledge on a functional rather than causal basis. With Einstein's Theory of Relativity, the classical notions of absolute time and space were rejected; time and space were revealed to be relative to the observer and gravitational fields. However, defining spacetime as a metaphysical substance introduced new ontological problems. The advent of quantum mechanics further challenged foundational concepts such as causality, reality, and time. Heisenberg's ideas of observer effect, uncertainty, and statistical regularities were found to lack philosophical coherence. Causality was emphasized as an epistemic necessity, and it was argued that many physicists have made metaphysically inconsistent claims due to a lack of philosophical grounding. Ultimately, the study asserts that scientific knowledge must be supported by philosophical clarity, and the reconstruction of a physics-metaphysics unity is essential. To achieve this, the Aristotelian and Islamic philosophical traditions should be reinterpreted in light of contemporary physical theories.