Köpeklerde mitral kapak yetmezliğinde M-mod ölçümleri ile Pro-BNP ve CK-MB arası ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between M-mode measurements and Pro-BNP and CK-MB in mitral valve regurgitation in dogs
  1. Tez No: 872159
  2. Yazar: OKTAY KALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sunulan araştırmada ekokardiyografik muayene ile farklı derecelerde mitral yetmezlik tanısı alan köpeklerde M-Mod ölçümleri, Pro-BNP ve CK-MB arası ilişki karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Kontrol ve çalışma grubu köpeklerde Pro-BNP ve CK-MB seviyeleri ve birbiriyle ve ekokardiyografik ölçüm verileri ile bağlantıları değerlendirildi. Farklı ırk, yaş ve cinsiyette, 10'u her hangi bir düzeyde mitral kapak yetmezliğine sahip (çalışma grubu), 10'u ise sağlıklı (kontrol grubu) toplam 20 köpek materyali oluşturdu. Kalbin muayenesi rutin ekokardiyografik prosedür dahilinde gerçekleştirildi. Mitral kapak sağ ve sol parasternal pencereler kullanılarak değerlendirildi. Ekokardiyografik muayenede 2D, colour doppler ve CW doppler ölçümlerden yararlanıldı. Ek olarak serum örneklerinde Pro-BNP ve CK-MB düzeyleri tespit edildi. Elde edilen sonuçlar, sağlıklı ve mitral yetmezlikli gruplar arasında; Pro-BNP, MR-Vmax, EPSS ve MR-PGmax değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark olduğunu ortaya koydu. Pro-BNP ile MR-Vmax değeri arasında pozitif kuvvetli düzeyde ve FS ile EF değerleri arasında pozitif çok kuvvetli düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edildi. M-Mod ölçümleri ile biyokimyasal parametreler arası anlamlı bir ilişki belirlenmemiş olmakla birlikte, gruplararası karşılaştırmada EPSS değeri yönüyle önemli bir fark belirlendi. Elde edilen veriler; köpeklerde mitral kapak yetmezliği ve hastalıklarında klinik-laboratuvar değerlendirmede doppler ekokardiyografinin (colour ve CW) önemine ve yanı sıra Pro-BNP'nin CK-MB'ye göre daha değerli bir parametre olarak öncelikli göz önünde bulundurulması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Hasta analizinde EF ve FS birlikte değerlendirilmelidir
Özet (Çeviri)
In the present study, the relationship between M-Mode measurements, Pro-BNP and CK-MB was investigated comparatively in dogs diagnosed with different degrees of mitral regurgitation by echocardiographic examination. Pro-BNP and CK-MB levels and their correlations with each other and with echocardiographic measurement data were evaluated in control and study group dogs. A total of 20 dogs of different breeds, age and sex, 10 of which had any degree of mitral valve insufficiency (study group) and 10 healthy dogs (control group) constituted the material. Cardiac examination was performed as part of the routine echocardiographic procedure. The mitral valve was evaluated using right and left parasternal windows. 2D, colour doppler and CW doppler measurements were used in echocardiographic examination. In addition, ProBNP and CK-MB levels were determined in serum samples. The results revealed statistically significant differences in Pro-BNP, MR-Vmax, EPSS and MR-PGmax values between the healthy and mitral regurgitation groups. There was a strong positive correlation between Pro-BNP and MR-Vmax and a very strong positive correlation between FS and EF values. Although no significant correlation was determined between M-Mode measurements and biochemical parameters, a significant difference was detected in terms of EPSS value in intergroup comparison. The data obtained emphasise the importance of Doppler echocardiography (colour and CW) in the clinical-laboratory evaluation of mitral valve regurgitation and diseases for dogs, as well as the priority of Pro-BNP as a more valuable parameter than CK-MB. EF and FS should be evaluated together in patient analysis.