Çocuklarda astım atağında ventilasyon perfüzyon dengesizliği ve salbutamolün etkisi
Ventilation perfusion mismatch and the effect of salbutamol in asthma attack in children
  1. Tez No: 872196
  2. Yazar: MURAT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ENİS ŞEKEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Astım atağında ventilasyon/perfüzyon (V/Q) oranında değişiklik oluşabilmektedir ayrıca tedavide kullanılan salbutamol de V/Q oranında değişikliğe yol açarak SpO2'de azalmaya neden olabilir. Bu çalışma ile astım atağıyla çocuk acil polikliniği ve çocuk alerji polikliniğine başvuran hastalarda V/Q dengesizliği sıklığının belirlenmesi; astım atağında ve salbutamol sonrası gelişen V/Q dengesizliği için mevcut risk faktörlerinin saptanması amaçlandı. Çocuk acil ve çocuk alerji polikliniğine bir yıl süresince astım atağıyla başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan tüm çocuklar prospektif olarak çalışmaya alındı. Katılımcıların demografik özellikleri, başvuruda, 1., 2., 3. salbutamol sonrası, taburcu olduktan sonra 1. ve 10. gün izlem bulguları, modifiye pulmoner indeks (MPİ) değerleri ve laboratuvar parametrelerinden oluşan bir veri tabanı oluşturuldu. Ortanca (çeyrekler arası) yaşları 5.3 (3.3-8.0) yıl ve %65.4'ü erkek olan 306 olgu çalışmaya alındı. Başvuruda, birinci, ikinci, üçüncü salbutamol sonrası, başvurudan bir ve on gün sonra V/Q dengesizliği oranları sırasıyla %36.3, %43.5, %38.9, %25.2, %1.3 ve %0.7 olarak bulundu. Salbutamole bağlı gelişen V/Q dengesizliği oranı ise birinci, ikinci ve üçüncü salbutamol sonrası sırasıyla %14.7, %3.9 ve %1.3; bir ve on gün sonra (astım şikayetlerinin bulunmadığı dönemde) verilen salbutamol sonrası % 0.7 ve % 3.6 bulundu. Başvuruda V/Q dengesizliğini öngörecek risk faktörleri olarak MPI yüksekliği ve küçük yaş bulundu. Salbutamol sonrası gelişen V/Q dengesizliğini öngörecek risk faktörü olarak son altı saatte verilen salbutamol dozu ve atopi varlığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In asthma attack, ventilation /perfusion (V / Q) ratio may change. Besides, the salbutamol used to treatment may lead a decrease in SpO2 by causing alteration in V/Q ratio. The purpose of this study is identifying the frequency of V/Q mismatch and risk factors which affect the V/Q mismatch occurred in asthma attack and after the salbutamol, in patients admitted to pediatric emergency and pediatric allergy clinic with asthma attack. Pediatric patients admitted to pediatric emergency and pediatric allergy clinic with asthma attack for one year were involved prospectively in this study as samples. A database was developed by recording involved patients' demographic information, observation results at the time of admittance to emergency, after 1.,2., 3. Salbutamol, 1. and 10. days after being discharged from hospital, modified pulmonary index (MPI) scores and laboratory parameters. The sample size of the study is 306. The median (interquartile range) age is 5.3(3.3-8.0) and year 65,4% of gender is male. V/Q mismatch ratio was found %36.3, %43.5, %38.9, %25.2, %1.3 and %0.7 respectively at the time of admittance to the emergency, after first, second and third salbutamol, one day and ten days after admittance to emergency. Salbutamol-induced V/Q mismatch ratio was found %14.7, %3.9 and %1.3 respectively after first, second and third serbutamol. After one and ten days (In periods where there is no asthma symptoms), patients received salbutamol again and results were %0.7 and %3.6. It is found that at the time of admittance to the emergency risk factors which indicate V/Q mismatch are little age and high MPI scores. It is also observed that after giving salbutamol, risk factors which indicate V/Q mismatch are dose of salbutamol given in last six hours and presence of atopy. A weak but significant relationship (r=-0.129, p=0.025) between V/Q mismatch and age at the time of admittance was found a result of this study.