Revani'nin İşaretname'si üzerine bir dil incelemesi
A Language analysis on Revani's İşaretname
- Tez No: 87222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET 16. Yüzyıl divan şairlerinden Edirneli Revanî'nin İşretnâmesi, edebiyatımızdaki Sâkinâme türünün ilk örneği olmakla ünlüdür. Bu çalışmamızda ; edebiyat tarihindeki öneminden dolayı İşretnâmeyi seçtik. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş ; Arap, fars ve Türk edebiyatlarındaki sâkinâmeler hakkında genel bilgiler verilmiş, Revâni'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine kısaca değinilmiştir. 1. Bölümde eser ses bilgisi ( fonetigue ) açısından incelenmiş, ünlü ve ünsüzlerle ilgili bazı ses değişiklikleri gözden geçirilmiştir. II. Bölümde ise eser şekil bilgisi ( morfologue ) bakımından incelenmiştir. Bu bölümde ; yapım ekleri,diğer sözcük türleri ; isim, zamir, sıfat, zarf, edat ve fiiller ele alınmıştır. Çalışma, kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Edirneli Revanî ( Revanı from Edirne ) is one of the divan ( classical Turkis literature ) poets of the lö.th centry ; and he is famous for his work called İşretnâme, which is the first example of the genre named sâkinme. For this study sâkiname, because of its importence and significance, has been chosen. The study has an introductory part and two separate parts. In the introductory part general information about sâkiname in the Arabic, Persion and Turkish literature is given. Also, knowledge about Revanî' s life, his literary style and about his works is given. In the first part of the işretnâme is analaysed with regard to its phonology. Moreover, some sound chengs in vowels and consonants are examined. In the second part, the work is reviewed mainly based on morphology. In this part, constructive morphemes, other types of words, participles and verbs are examined. This study ends with a bibliography..8. HBEKÖ?BEIİrs '"HANTAb'iüri i