Sosyal pazarlama anlayışı ve fiyat politikaları
- Tez No: 87221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Tezin birinci bölümünde, pazarlama t an i m lanmış ve geli şimi anlatılmıştır, insanlar varolduklarından beri ihtiyaçla rını çeşitli şekillerde karşılamaya çalışmışlardır. İnsanlı ğın gelişimiyle istek ve ihtiyaçlar artmış ve bunların gide rilmesi için mal değişimi gibi yallara başvurulmuştur. Zaman la pazarlama faaliyetleri ortaya çıkmıştır. Pazarlama, geli şen çevre ve şartlarla değişikliğe uğramış bir bilim haline gelmiştir. Zamanla, pazarlama yalnızca bir işletme faaliyeti almaktan çıkmış ve tüketici isteklerine de önem vermeye başlamıştır. Günümüzde, işletmeler bir sorumluluklarının farkına varmış ve varlıklarının devamı için bunları yerine getirmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Böylece,“Sosyal Pazarlama”anlayışı ortaya çıkmıştır. Verimli bir şekilde v a r 1 1 k i a n n ı su r d ü r m e k isteyen ı ş 1 e t m e i e r bu a n i. a y ı ş ı benim- a a m e k z o r u n d a dır. Tezin ikinci bölümünde isa, işletmelerin sosyal sorum lulukları üzerinde durulmuştur, işletmeler yalnızca kâr ama cını düşünmekle kalmayıp aynı zamanda bilinçlenen tüketici istek ve ihtiyaçlarını da gözönünde tutmaktadır. Ancak, deği şen rekabet koşulları altında hala yaşamını sürdürmek isti yorsa doğal çevreyi ve toplumu unutmamalıdır. üçüncü bölümdayse, işletmenin ürettiği mal ve hizmetle rin, ne şekilde f i yat lanacağı ortaya konmuştur, üretilen, topII luma zarar vermeyen çevre dostu ürünler için harcanan gider ler, özellikle reklam ve tanıtım maliyetlerini artıracaktır. Doğal olarak, işletme de tüm bu maliyetleri fiyata yansıtmak zorunda kalacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The growth of marketing has been mentioned in the first chapter of this thesis. Humanbeings have tried to remove their needs in diffrent ways since they existed in the world. As humanity has grown, needs and demands has increased. Peop le used some methods like exchanging goods to remove these needs. Day by day, marketing activities has occured. Marketing has become a science which has been change by the developing environment and conditions. As the time passed, marketing has started to be interested in the demands and needs of consumers. Today, after companies has realized cer tain social responsibilities, it has been necessity that they implement these responsibilities for the continuity of their existence. Thus,“Social Marketing”thought has occured. In the second chapter, the social responsibi 1 1 ies has been emphasized. Companies which want to continue their existence have to implement these responsibilities. Companies not only aim to get good profit, but also they pat attention to the needs and demands of consumer. But, they shouldn't forget the environment and public, if they want to continue their existence under the changing revalry conditions. Companies have not to demage the nature and the environment and present undamaging services and products. Moreover they have to work profitably for public.IV In the third chapter, it has been mentioned that how goods and services producted by the company will be prised. The expenses spended for the undamaging products to the nature and the environment will increase promotion cost of the product. Naturally, the company will reflect all the cost to the price.