Diplomatic coercion: Theorizing and measuring diplomatic sanctions
Diplomatik zorlayıcılık: Diplomatik yaptırımları kuramlaştırma ve ölçme
- Tez No: 872227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT BAYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tez, diplomatik yaptırımların uluslararası ilişkilerdeki zorlayıcı rolünü araştırmaktadır. Devletler, dış politika amaçları doğrultusunda sıklıkla diplomatik yaptırımlara başvursa da bu konu özelindeki akademik ilginin yetersiz kalmasından dolayı, diplomatik yaptırımların gerçek işlevi tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Bu tez, diplomatik yaptırımların temel dinamiklerini ve diğer zorlayıcı diplomasi araçları ile nasıl etkileşime girdiklerini daha iyi anlamak için, öncelikle diplomatik yaptırımları zorlayıcı diplomasi kavramı içinde analiz etmek üzere uygun bir analitik ve teorik çerçeve geliştirmeyi; ikinci olarak, diplomatik yaptırımları diğer araçlardan ayıran kendine özgü niteliklerini belirleyerek karşılaştırmalı faydalarını tespit etmeyi; üçüncü olarak, devletlerin diplomatik yaptırım uygulama ihtimallerinin hangi koşullar altında daha yüksek olduğunu belirlemeyi; ve son olarak da diplomatik yaptırımların ekonomik yaptırım ve askeri güç kullanımını öngörüp öngörmediğini analiz ederek sinyal değerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunları gerçekleştirmek için, öncelikli olarak bu proje kapsamında derlenen Diplomatik Yaptırımlar Veri Seti kullanılmış ve hem nicel hem de kısa vaka analizlerini içeren nitel araştırma yöntemleri benimsenmiştir. Sonuçlar, literatür ile uyumlu bir şekilde, demokrasiler arasında diplomatik yaptırım olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca, demokrasilerin hem diplomatik yaptırımlara başvurma hem de bu yaptırımların hedefi olma olasılıkları daha yüksektir. Analiz sonuçları, genellikle çatışma azaltıcı etkilere sahip olduğu düşünülen uluslararası kuruluşlara ortak üyeliğin ve ittifakların, diplomatik yaptırımların uygulanma ihtimalini arttırdığını göstermektedir. Ek olarak, devletler arası rekabet de diplomatik yaptırımların uygulanma ihtimalini artırmaktadır. Ayrıca, göreli güç kapasitesi ve ekonomik karşılıklı bağımlılığın diplomatik yaptırımların kullanımı üzerinde önemli bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bu çalışma, diplomatik yaptırımların hem hedef devlet üzerindeki baskıyı kademeli olarak artırma stratejisinin ilk adımlarından biri olarak kullanılabileceğini hem de rakip devletler tarafından gerilimi azaltma niyetinin bir sinyali olarak işlevselleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the role of diplomatic sanctions in world politics by focusing on their coercive potential. While states frequently employ diplomatic sanctions for various foreign policy purposes, little is known about their true functionality, thanks to the lack of adequate scholarly attention. To better understand the dynamics of diplomatic sanctions and how they interplay with other coercive tools, this dissertation aims, first, to develop an appropriate analytical and theoretical framework to analyze diplomatic sanctions within the broader concept of coercion; second, to identify the peculiar characteristics of diplomatic sanctions that distinguish them from other coercive and non-coercive instruments in order to evaluate their comparative utility; third, to determine the conditions under which states are more likely to employ diplomatic sanctions through a comprehensive analysis of the potential explanatory variables; finally, to uncover the signaling value of diplomatic sanctions by analyzing whether or not they predict the use of other coercive tools - namely economic sanctions and military measures in subsequent encounters. To do so, this dissertation primarily uses the new Diplomatic Sanctions Dataset, compiled as part of this project, and adopts both quantitative as well as qualitative research methodology, which includes mini case studies. Consistent with the existing literature, the results of the onset analyses indicate that democracies are less likely to use diplomatic sanctions against one another but more likely to employ them, especially against non-democracies, and they are also more likely to be the targets of these sanctions. Additionally, the propensity to employ diplomatic sanctions is higher between joint members of IGOs and allies, which are commonly considered to have conflict-reducing effects. Intuitively, rivalry increases the probability of diplomatic sanctions onset. The results suggest that relative power capabilities and economic interdependence do not have significant effects on their initiation. In addition, the study also demonstrates that while diplomatic sanctions can be employed as one of the initial steps to escalate the pressure on the target state gradually, they can also communicate the intention of de-escalation between rivals.