Hava gücündeki teknolojik dönüşümün uluslararası güvenliğe etkisi
The impact of technological transformation in air power on international security
- Tez No: 814441
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Uluslararası sistemde bir aktörün diğer aktörlere etki edebilmesi ve çıkarları doğrultusunda kendi politikalarını uygulayabilmesi güç sahibi olmasıyla ilişkilidir. Bir devletin maddi unsurlarından biri olan askeri güç, tarihi süreç içerisinde teknolojik değişim ve değişmeler ile orantılı olarak büyük bir dönüşüm geçirmiştir. Söz konusu dönüşüm, kısa vadede devletlerin çıkarları ve potansiyel tehditlerle, uzun vadede ise yüksek bir teknolojiye sahip olarak asimetrik fark yaratma ve ortaya çıkan global teknolojinin kullanımıyla ilişkilendirilir. Global teknolojide meydana gelen evrilme, hava gücünün yeni koşullara uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, hava gücünün dönüşümü ile teknoloji arasında güçlü bir korelasyon vardır. Diğer bir deyişle hava gücü teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, hava gücünün dönüşümünü de hızlandırmaktadır. Hava araçları, silah sistemleri ve mühimmatlardaki teknolojik dönüşümler, hava gücünü caydırıcılık ve zorlama stratejileri için ideal bir unsur hâline getirmektedir. Nitekim, uçakların savaş alanlarında kullanılmaya başlanmasından günümüze hava gücü, askeri ve siyasi açıdan uygun asimetrinin oluşturulmasında ve başarılı bir şekilde uygulanmasında baskın bir rol oynamıştır. Bu çalışmada, hava gücünün geçirdiği teknolojik değişim sürecini ele alarak, hava gücünde meydana gelen teknolojik dönüşümün uluslararası güvenliğe olan etkilerini incelemeyi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası ilişkilerde güç kavramı, teknoloji, askeri gücün ve hava gücünün teknolojik dönüşümü alt başlıklar hâlinde incelenerek, hava gücünün dönemsel olarak yaşadığı teknolojik gelişmelere ve bu gelişmelerin ortaya çıkardığı etkilere odaklanılmıştır. Ayrıca, çalışma kapsamında zorlayıcı diplomasinin dinamikleri ve temel bir zorlama aracı olarak hava gücünün rolü incelenmiştir. Bu doktora tezi; hava gücündeki teknolojik dönüşümün, diplomatik krizlerin çözümünde -uluslararası ilişkiler ve uluslararası güvenlik açısından- aldığı rolün değerlendirilmesi, devletlerin teknoloji politikalarına yön vermesinde önemli rol oynadığının anlaşılması, caydırıcı ve zorlayıcı bir güç unsuru olarak ülkelerin güvenlik sorunlarına yönelik çözümler sunabilmesi açısından literatüre önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the international system, an actor's ability to influence other actors and make them do what is desired in line with their interests is through having power. Military power, which is one of the material power elements of a state, has undergone a great transformation in proportion to technological developments and changes over the centuries. While this transformation is associated with the interests of states and potential threats in the short term, it is related to the development of global technology that emerges to make a difference by having a high technology in the long term. The development of global technology makes it necessary for air power to adapt to new conditions. Therefore, there is a high level of correlation between the transformation of air power and technology. It is seen that developments in technology throughout the history of air power accelerated the transformation of air power. Technological transformations in aircraft, weapon systems and munitions make air power an ideal element for deterrence and coercion strategies. From the inception of aircraft on the battlefield to the present day, air power has played a dominant role in establishing and successfully implementing militarily and politically appropriate asymmetry. This study aims to examine the effects of the technological transformation in air power on international relations by addressing the technological change process of air power. For this purpose, power, technology, the technological transformation of military power and air power in international relations are investigated under sub- headings, focusing on the technological developments experienced by air power periodically and the effects of these developments. Besides, within the scope of the study, the dynamics of coercive diplomacy and the role of air power as a basic tool of coercion are analysed. This study will make valuable contributions to the literature in terms of evaluating the technological transformation in air power, its power to resolve crises diplomatically in terms of international relations and international security, understanding that it plays an important role in shaping the technology policies of countries, and offering solutions to the security problems of countries as a deterrent and coercive power factor.