Another crisis between the allies: The opium crisis and the arms embargo
Müttefikler arasında bir başka kriz: Haşhaş krizi ve silah ambargosu
  1. Tez No: 968304
  2. Yazar: UFUK YILMAZ SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. KENNETH WEISBRODE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki haşhaş meselesini ve 1975'teki silah ambargosunu asimetrik ilişkiler teorisi üzerinden tarihsel olarak analiz etmektedir. Odak noktası, ABD'nin haşhaş meselesi üzerinde Türkiye'ye uyguladığı baskıdır ve silah ambargosunun Amerikan emperyalizminin bir sonucu değil, ikili ilişkilerdeki asimetrinin bir neticesi olduğu savunulmaktadır. Bu tez, birincil ve ikincil kaynakların derlemesine ve teorik bir çerçeveye dayanmaktadır. Tezin temel amacı, Türk-Amerikan ilişkilerine dair daha derin bir kavrayış sunmak ve emperyalizm ile asimetrik ilişkiler arasındaki kavramsal karmaşayı önlemektir. Ana sav, ABD'nin uyguladığı baskının bir emperyalizm eylemi olmadığı, asimetrik bir ilişkideki kıdemli ortağın kıdemsiz ortağa karşı bir eylemi olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis historically analyzes the opium issue and the arms embargo in 1975 between the Republic of Turkey and the United States of America through the theory of asymmetric relations. The central focus is American coercion over Turkey on the opium issue, and the arms embargo is not a result of American imperialism, but a consequence of asymmetry in the bilateral relations. This thesis is based on archival primary sources, such as diplomatic correspondence, secondary sources from the existing literature, and a theoretical framework. The main purpose of this thesis is to provide a deeper understanding of the Turkish-American relations and to prevent conceptual ambiguity between imperialism and asymmetric relations. The main argument is that American coercion is not an act of imperialism but an act of the senior partner over the junior partner in an asymmetric relationship.