Pera/Galata: Neighbourhoods and churches of a late Medieval Genoese city
Pera/Galata: Bir geç Ortaçağ Ceneviz kentinin mahalle ve kiliseleri
- Tez No: 872231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NIKOLAOS KONTOGIANNIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
1267-1453 yılları arasında, yaklaşık iki yüzyıl boyunca, Cenevizliler Istanbul'un Pera/Galata bölgesinin hakimi oldular. Galata Kulesi o dönemin hatırası olarak ayakta durmaktadır. Bu miras konusunda kısıtlı kamusal farkındalık olmasına karşın, aslında ondokuzuncu yüzyıl ortalarından itibaren bol miktarda yayın üretilmiştir. Bu tezin amacı Ceneviz Yerleşimi Pera'nın özelliklerini, nasıl ortaya çıktığını, işlev gördüğünü ve varlığını devam ettirdiğini, ve bunun anıtlarına nasıl yansıdığını anlamaktir. Tez, Pera'yı oluşturan toplulukların hangileri olduğunu, nasıl beraber yaşadıklarını, mahallelerin nasıl organize olduklarını ve Bizans alanlarının nasıl dönüştürüldüklerini keşfetmeyi amaçlar. Uygulanan metod yazılı kaynakların incelenmesidir. Tez, Ceneviz şehri Pera, tarihi, topoğrafyası ve kentsel yaşamını irdeleyen araştırmaları biraraya getirmeyi hedefler. Ceneviz noter arşivleri bilimsel araştırmaların ana kaynağını oluşturmuştur. Bunlar, özellikle mahalleler ve kiliselere odaklanarak taranmıştır. San Antonio, San Giovanni Battista ve San Costantino kiliselerinin olası konumları ile ilgili öneriler yapılmıştır. Ek olarak, bir Osmanlı kaynağı, 1455 İstanbul Tahririnin Galata bölümü, ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, ve Osmanlılaşma öncesi Pera'nın topoğrafyası ile ilgili bilgiler aranmıştır. Tahrir'den elde edilen bilgiler, kiliseler, mahalleler ve topluluklara özellikle odaklanarak, Ceneviz kaynakları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During nearly two hundred years, from 1267 to 1453, the Genoese ruled over the Pera/Galata quarter of Istanbul. The Galata Tower stands as a reminder of this period. Although there is little public awareness about this heritage, in reality, an abundance of publications has been produced since the middle of the nineteenth century. The thesis aims to understand the characteristics of the Genoese settlement Pera, how it came to exist, function, survive over the years and how this is reflected to its monuments. It seeks to discover the communities that composed Pera, how they coexisted, how the neighbourhoods were organized, and how the Byzantine space was transformed. The methodology employed is the study of texts. The thesis aims to compile existing research about the Genoese city of Pera, its history, topography and urban life. The Genoese notary archives have been the main source for the scholarship. They are scanned with a particular focus on churches and neighbourhoods. Propositions are made for possible locations of San Antonio, San Giovanni Battista, and San Costantino. In addition, an Ottoman source, the Galata section of the 1455 Survey of Istanbul is thoroughly examined to detect information about the topography of Pera/Galata before its Ottomanization began. The findings of the Survey are compared with those of the Genoese sources with particular attention given to churches, neighbourhoods and communities.