The role of desire in identity formation: A Deleuzian perspective on 'Brick Lane' by Monica Ali
Kişilik oluşumunda arzunun rolü: Monica Ali'nin Brick Lane'inde Deleuze perspektifi
  1. Tez No: 872230
  2. Yazar: ÜNAL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETRU GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsan varoluşuna dair en merak uyandıran konuların başında gelen“arzu”, doğası itibariyle birçok bilim insanı ve düşünür tarafından farklı açılardan ele alınmıştır. Nietzsche arzuyu, anne-oğul arasında gerçekleşen ve baba figürünü ortadan kaldırıp, yerine erkek çocuğu geçiren cinsel bir olgu olarak görmüş, Lacan arzuyu ulaşılması ve tamamlanması gerekli olarak görülen bir eksiklik olarak ele almış, Deleuze ise ulaşılması gereken mutlak bir yer ya da olgu olarak değil, bir sorgulama, içsel bir ilerleme olarak tartışmıştır. Peki, insan neyi arzular? İnsan nasıl arzular? Arzu uyandıran etmenler nelerdir? Tüm bu soruların ortak noktası olarak bu çalışmanın da konusu olan arzu, aynı zamanda insanı tanımlayan bir duygu olarak metinselleştirilmek üzere edebiyatın da alanına girmiştir. Doğduğu topraklar olan Bangladeş'ten günümüz doğu Londra, İngiltere'sine uzanan hikayesinde Monica Ali, yarattığı karakterlerin başından geçen olaylar sonucunda arzunun yükselişi ve ortaya çıkışıyla ilgili olarak kahramanında meydana gelen değişimleri resmediyor. Çalışmamızda, olayların neden olduğu ve kahramanın kimliği hem kendi hem de toplumsal ilişkilerde şekillendirilen dönüşümler Fransız filozof Gilles Deleuze'ün arzu konusuna getirdiği kuramsal bakış açısı temel alınarak analiz edilmektedir. O ve yakın arkadaşı Felix Guattari'nin önceki filozofların tanımlarından yola çıkarak ele aldıkları arzu olgusu, Gelişim Romanının temel kaygısı ve belirleyici özelliği olan kimlik oluşum süreci olarak başkahraman Nazneen'in doğumundan itibaren yaşadığı biçimlendirici deneyimler, gelişim romanı edebi sisteminin temel tematik ve anlatısal unsurlarının yanı sıra savaş makinesi, organsız beden, köksap, Yersizyurtsuzlaşma ve göçebelik gibi çeşitli diğer unsurları da kapsamaktadır. Her ne kadar tüm gelişim dönemleri tematik olarak açık ve net bir şekilde işlenmemiş olsa da geriye dönüşler ile sağladığı çocukluğuna dair kıt hatıraları, doğumundan itibaren karşılaştığı zorluklar ve özellikle Londra'ya getirildiği genç yetişkinlik döneminden itibaren yaşadıkları, arzunun biçimlendirici, kimliği şekillendirici bir ilke olarak rolüne daha kapsamlı bir şekilde yaklaşılmasına olanak sağlıyor.
Özet (Çeviri)
“Desire”, which is one of the most intriguing topics about human existence, has been handled from different viewpoints by many scientists and philosophers due to its complex nature. Nietzsche viewed desire as a sexual concept which takes place between mother and son, and which removes the father figure replacing him with the son; Lacan took desire as incompleteness which is seen as necessary to be reached and completed; Deleuze discussed it not as an absolute place or phenomenon to be reached, but rather as a questioning, an inner progress. So, what does man desire? How does man desire? What are the factors that arouse desire? As the common point of all these questions, desire, which is also the subject of this thesis, has also entered the domain of literature to be textualized as a natural, human-defining emotion. In her novel Brick Lane, whose narrative movement extends from Bangladesh, the land of her birth, to today's east London in England, Monica Ali renders events, which happen to the characters that she creates, and especially the changes which occur in her heroine, particularly concerning the rise and assertion of the desire as a result of these events. In our study, the transformations caused by the events and shaping the identity of the protagonist both within herself and in her social relations are analysed as based on the French philosopher Gilles Deleuze's theoretical perspective on the subject of desire. The notion of desire, which he and his close friend Felix Guattari addressed by departing from the definitions of previous philosophers, constitutes the essence of our conceptual framework which is applied textually and contextually in our attempts at evaluating the development of the protagonist Nazneen as a process of identity formation, which is the main concern of the Bildungsroman and its essential, defining feature. Nazneen's formative experiences since birth encompasses the major thematic and narrative elements of the Bildungsroman literary system as well as various other aspects, such as war machine, body without organs, rhizome, deterritorialization, and nomadism. Although not all her developmental periods are thematically treated clearly and explicitly, but her scarce recollections of her childhood provided through flashbacks, the difficulties that she has faced since birth, and especially her experiences since young adulthood when brought to London permit a more exhaustive approach to the role of the desire as a formative, identity-shaping principle.