The nature of summary statistical representation and its relation to creativity
Özet istatistiksel temsilin doğası ve yaratıcılıkla ilişkisi
  1. Tez No: 872241
  2. Yazar: SALİHA ARABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın birincil amacı, görsel dikkat genişliğini manipüle ederek özet istatistiki temsillerin varsayılan zorunlu ve/veya otomatik doğasını araştırmak ve sorgulamaktır. İkinci amaç ise, ıraksak düşünmeye odaklanarak, bir topluluk veya tek öğeli temsilin düşünme tarzını etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu amaçlara ulaşmak için iki farklı deneysel çalışma yürütülmüştür. İlk deney 37 lisans öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2 (uyumlu ve uyumsuz dikkat yönergeleri) x 2 (görev türü: ortalama ve üye görevleri) denek içi deneysel tasarımdan oluşmaktadır. Doğruluk oranı tekrarlı ölçümler ANOVA ile analiz edilirken, reaksiyon süreleri parametrik olmayan Friedman testi ile analiz edilmiştir. İkinci deneyde 60 öğrenci yer almıştır. Çalışma kontrol gruplu deneysel bir tasarıma sahiptir. Veri analizi, ıraksak düşünme boyutları üzerinde tek yönlü ANOVA ile gerçekleştirilmiştir. İlk deneyde, doğruluk düzeyleri üzerinde görev türünün ana etkisi bulunurken, uyumluluk ve görev tipi arasında etkileşim etkisi ya da yönergelerin uyumluluğuna dair ana etki bulunmamıştır. Özet temsil görevi için tepki süreleri, tekil temsillerinkinden önemli ölçüde daha uzundur. İkinci deney, kontrol grubuna kıyasla, tekil temsillere karşı topluluk temsilinin ıraksak düşünme becerisi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. İlk deneyin bulguları, toplulukları istatistiksel özet bilgiler olarak temsil etmenin tekil temsillere kıyasla daha verimli olmasına rağmen, tepki sürelerinin uzunluğu bunun otomatik olmadığını göstermiştir. İkinci deney, tekil veya topluluk temsillerinin kontrol grubuna kıyasla ıraksak düşünme becerisinde herhangi bir farklılık yaratmadığını göstermiştir. Bu süreçlerin ıraksak düşünme ölçümlerini kapsamayan, göreve özgü bir şekilde ele alındığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the study is to investigate and challenge the assumed obligatory and/or automatic nature of SSRs by manipulating the visual span of attention. The second goal is to investigate whether introducing an ensemble task or single-item recognition task influences thinking style, with a focus on divergent thinking. Two different experimental studies were conducted to achieve these aims. The first experiment was conducted with the participation of 37 undergraduate students. The study consisted of a 2 (congruent vs. incongruent instructions of attention) x 2 (task type: mean vs. member tasks) within-subject experimental design. While the accuracy rate was analyzed with repeated measures ANOVA, reaction times were analyzed with the nonparametric Friedman test. In the second experiment, there were 60 students. The study had an experimental design with a control group. Data analysis was conducted with a one-way ANOVA on the dimensions of divergent thinking. In the first experiment, we found a main effect of task type on accuracy levels but no interaction effect or main effect of congruency. Reaction times for the summary representation task were significantly longer than for individual item representations. The second experiment revealed that receiving ensemble versus individual member representations had no significant effect on divergent thinking ability compared to the control group. Findings of the first experiment indicated that even though representing ensembles with statistical summaries was more efficient than representing single items, it was not automatic due to the longer response times in ensemble condition. The second experiment demonstrated that perceiving ensembles rather than individual items did not create any differences in divergent thinking ability and that these processes were employed in a taskspecific manner that did not encompass divergent thinking measures.