İşlevsel dil bilim temelli fiilimsi öğretim modelinin 8. sınıf öğrencilerinin fiilimsi konusundaki akademik başarılarına ve yazma becerilerine etkisi
The effect of functional linguistics based verbals teaching model on 8th grade students' academic achievement and writing skills
- Tez No: 872252
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı İşlevsel Dil Bilim Kuramı temelli fiilimsi öğretim modelinin 8. sınıf öğrencilerinin fiilimsi konusundaki akademik başarılarına ve yazma becerilerine etkisini belirlemektir. Karma yöntem araştırma yaklaşımı ile tasarlanan araştırmada müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında öntest-sontest deney ve iki kontrol gruplu deneysel süreç işletilmiştir. Müdahale programı sonrası deney grubu öğrencilerden görüş alınarak nicel verinin nitel veriyle açıklanması amaçlanmıştır. Çalışma grubu, merkezî sistemle yapılan sınavlardan alınmış puanlara göre belirlenmiş orta düzeydeki okullar arasından öğrenci sayısı yüksek olan bir okulda öğrenim gören öğrencilerden olaşturulmuştur. Müdahale sürecinde deney grubunda derse giren Türkçe öğretmeni, araştırmacı tarafından hazırlanan fiilimsi öğretim modeliyle hazırlanmış ders planlarını uygularken birinci kontrol grubunda aynı öğretmen fiilimsi konusunu Türkçe ders kitabındaki etkinliklerden hareketle öğretmiştir. İkinci kontrol grubunda ise fiilimsi konusu yine Türkçe ders kitabındaki etkinliklerden hareketle farklı bir Türkçe öğretmeni tarafından öğretilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında Fiilimsi Konusuna Yönelik Başarı Testi ile Yazılı Anlatım Çalışma Kâğıdı veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde varsayım karşılama çalışmalarının ardından betimsel istatistik çalışmaları, bağımlı-bağımsız örneklemler t testi ve son olarak Kovaryans Analizi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise verilere içerik analizi uygulanmıştır. Ardından, elde edilen nicel veriler nitel verilerle açıklanmıştır. Müdahale sürecinde ve sonrasında kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi sonucu İşlevsel Dil Bilim temelli fiilimsi öğretim modelinin 8. sınıf öğrencilerinin ilgi, katılım ve başarılarını artırıp yazma becerilerini geliştirdiği; fiilimsi konusuna yönelik akademik başarılarını ve yazma becerilerini pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda İşlevsel Dil Bilim Kuramı temelli fiilimsi öğretim modelinin eğlenceli bir sınıf ortamı oluşturmada, öğrencilerin derse katılımını artırmada, ana dilde anlama ve anlatma becerilerini geliştirmede, fiilimsi konusunda akademik başarıyı anlamlı ölçüde artırmada ve yazma becerisinde fiilimsi kullanımını anlamlı ölçüde artırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the verbal teaching model based on Functional Linguistics Theory on 8th grade students' academic achievement and writing skills on verbs. Intervention design was used in the study designed with a mixed method research approach. In the implementation phase of the study, an experimental process with pretest-posttest experiment and two control groups was conducted. After the intervention program, it was aimed to explain the quantitative data with qualitative data by taking opinions from the experimental group students. The study group was selected from the scores obtained from the centralized exams in a school with a large number of students among the middle level schools. During the intervention process, the Turkish teacher teaching in the experimental group applied the lesson plans prepared by the researcher with the verbal phrase teaching model, while in the first control group, the same teacher taught the verbal phrase topic based on the activities in the Turkish textbook. In the second control group, a different Turkish teacher taught the verb phrase topic based on the activities in the Turkish textbook. In the quantitative part of the study, the Achievement Test for the Verbal Phrasal Topic and the Written Expression Worksheet were used as data collection tools. In the analysis of quantitative data, descriptive statistical studies, dependent-independent samples t-test and finally Analysis of Covariance were conducted after the assumption fulfillment studies. In the analysis of qualitative data, content analysis was applied to the data. Then, the quantitative data obtained were explained with qualitative data. Findings: As a result of the analysis of the data obtained from the data collection tools used during and after the intervention process, it was found that the Functional Language Science-based verbal phrase teaching model increased the interest, participation and achievement of 8th grade students and improved their writing skills; it had a positive and significant effect on their academic achievement and writing skills on the subject of verbs. As a result of the research, it was concluded that the verbal teaching model based on Functional Linguistics Theory was effective in creating a fun classroom environment, increasing students' participation in the lesson, improving their comprehension and expression skills in the mother tongue, significantly increasing academic achievement in verbs, and significantly increasing the use of verbals in writing skills.