Resveratrolün In Vitro ortamda bovine coronavirus üzerine antiviral aktivitesinin belirlenmesi ve immünolojik gen ekspresyon seviyelerinin değerlendirilmesi
Determination of antiviral activity of resveratrol on bovine coronavirus In Vitro system and evaluation of immunological gene expression levels
- Tez No: 872264
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Coronaviruslar (CoV'ler) birçok farklı türü içinde barındıran, zarflı ve pozitif sarmallı RNA viruslarıdır. CoV'ler evcil ve yabani hayvanlarda, kümes hayvanlarında ve kemirgenlerde hafif ila şiddetli enterik, respiratorik ve sistemik hastalıklara kadar geniş bir hastalık spektrumuna sahiptir. Ayrıca insanlarda ve sığırlarda yaygın enterit tablosu, soğuk algınlığı hatta zatürreye yol açmaktadır ve özellikle sığır endüstrisinde önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Son zamanlarda ortaya çıkan COVID-19 pandemisi ile birlikte viral enfeksiyonların sağlık ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri küresel olarak gözlemlenmiştir ve günümüzde viral enfeksiyon dinamikleri ile immünopatogenez hakkında hala sınırlı bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışma ile Resveratrol'ün (Rv) Bovine Coronavirus (BCoV) üzerindeki antiviral aktivitesi; replikasyon, adsorbsiyon ve seri pasajlar ile antiviral kinetiğin değerlendirilmesi olacak şekilde 3 farklı yöntemin kullanımı ile değerlendirilirken, Rv'nin bağışıklık yanıtı üzerinde gerçekleştirdiği etkilerin immunolojik gen ifadesi analizleri için 2–∆∆Ct metodu kullanıldı. Üç tekrarlı gerçekleştirilen çalışmanın test sonuçları neticesinde, 70 μM Rv'nin BCoV replikasyonunu %99'a kadar inhibe edebileceği görüldü ve virusun adsorbsiyon süreci üzerinde herhangi bir anlamlı etki oluşturmadığı belirlendi. Ayrıca, yapılan immunolojik gen ifadesi analizleri ile Rv'nin, proinflamatuar sitokinler ve MHC-I seviyeleri üzerine etki edebileceği tespit edildi. Özellikle BCoV ile enfekte hücrelerde yükselen IL-6 seviyelerinin ortama verilen 70 µM Rv ile önemli ölçüde azaldığı ve MHC-1 ile IFN-β gen ifadesi seviyelerinde ise indükleyici bir etki oluşturduğu belirlendi. Sonuç olarak, Rv'nin BCoV enfeksiyonlarında potansiyel bir fitoterapötik madde olabileceği ve bağışıklık sistemini regüle eden destekleyici bir ajan olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronaviruses (CoVs) are enveloped, positive-sense RNA viruses that encompass many different species. CoVs have a wide spectrum of disease manifestations, ranging from mild to severe enteric, respiratory, and systemic diseases in domestic and wild animals, poultry, and rodents. In addition, they cause widespread enteritis, the common cold, and even pneumonia in humans and cattle, leading to significant economic losses, particularly in the cattle industry. With the recent emergence of the COVID-19 pandemic, the adverse effects of viral infections on health and the economy have been globally observed, and there is still limited information about the dynamics of viral infections and immunopathogenesis. This study evaluates the antiviral activity of Resveratrol (Rv) against Bovine Coronavirus (BCoV) using three different methods: replication, adsorption, and serial passages to assess antiviral kinetics. In addition The effects of Rv on the immune response were assessed using the 2–∆∆Ct method for immunological gene expression analyses. The test results of the study, conducted in triplicate, showed that 70 μM Rv could inhibit BCoV replication by up to 99% and had no significant effect on the virus adsorption process. Additionally, immunological gene expression analyses revealed that Rv could affect pro-inflammatory cytokines and MHC-I levels. Specifically, elevated IL-6 levels in BCoV-infected cells were significantly reduced by 70 µM Rv, and there was an inductive effect on MHC-1 and IFN-β gene expression levels. In conclusion, Rv is suggested to be a potential phytotherapeutic agent in BCoV infections and may be used as a supportive agent that regulates the immune system.